Önkormányzati sajtószolgálat
MTI - hírügynökség
2024. március 28. csütörtök
Hírek témák szerint

SZENTENDRE VÁROS ÖNKORMÁNYZAT
2015. január 28., szerda 15:00

Eredményt hirdettek a Közösségi kert pályázaton Szentendrén
2014 decemberében a Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal Közösségi kert című koncepciópályázatot hirdetett meg, melyre Szentendre arculatáért elhivatottságot érző tájépítészek, építészek és kertészmérnökök elképzeléseit, kreatív ötleteit, pályamunkáit várták.
A szentendrei Közösségi Kert az Önkormányzat, a lakosság és a közösségi kertet szervező és kezdeti időszakban működtető Városi Kertek Egyesület együttműködésével indult el. Szentendrén, a Püspökmajori lakótelep 8634/87 hrsz. alatt felvett, önkormányzati tulajdonban lévő közterületi ingatlan egy része (kb. 1000 m2) megfelelő helyet biztosít egy közösségi kertnek. A közösségi kertnek kijelölt tér jelenleg kihasználatlan füves terület, melyet lakótelep vesz körül, illetve iskola és óvoda is megtalálható a környéken, így a kert a gyerekek és fiatalok környezeti nevelésének is szerves részét képezheti.
A közösségi kertek évtizedek óta sikeresen működnek Nyugat-Európában és az észak-amerikai kontinensen.  A közösségi kertek többrétegű hatással vannak társadalmi környezetünkre és a városra is amellett, hogy növelik a városi zöld felületek nagyságát, elfoglaltságot és közösségi élményt adnak a tagjaiknak. A közösségi kertek művelése életminőség javulást eredményez, sokak számára valódi segítséget jelent.
A közösségi kert a városi, önellátó mezőgazdaság megteremtésének területe, ahol a közösség tagjai élelmiszernövényeket, fűszernövényeket, virágokat termelnek saját felhasználásra, saját örömükre. A városi kertészek saját ágyást művelnek, azonban a kert működtetését közösségben végzik.
A közösségi kerteknek kapcsolatépítő, közösségépítő funkciójuk van, a kertekben nincsenek sem társadalmi korlátok, sem egzisztenciális különbségek, áthidalják a generációs és kulturális különbségeket, integrációs és kohéziós szerepük van. Ezek a terek rendezvényeknek is otthont adhatnak (pl. lehet piac, előadás, iskolai és gyermekprogram), visszacsempészik a kertkultúrát a városi környezetbe, példát mutatnak a környezettudatos életvitel eléréséhez, így megtanítva a városi kertészt a hosszú távú tervezésre és gondosságra.
A szentendrei Közösségi kert pályázat célja egy közösségi kert alapkoncepciójának, főbb elemeinek koncepció szintű megtervezése volt. Összesen 7 benyújtott pályázati anyagok közül a szakmai zsűri választotta ki 2015. január 26-án azt a három pályaművet, amelyeknek legfőbb elemeinek ötvözésével születik majd meg a végső kiviteli terv.
A bírálóbizottság tagjai voltak:
-          Dr. Balogh Péter István, Budapesti Corvinus Egyetem, Kert- és Szabadtér Tervezési Tanszék
-          dr. Ferkai András egyetemi tanár, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
-          Pirk Ambrus, Kert- és Tájépítő mérnök
-          Kolozs János főmérnök, Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal
-          Aba Lehel főépítész, Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal
Dr. Balogh Péter István a zsűri szóvivőjeként elmondta, hogy a pályamunkák minőségére nem lehetett panasz, a különböző irányú gondolatok izgalmasan találkoztak ebben a térben.
Első körben három pályaműről részletes bírálatot készített a zsűri: Reith Anita, Bodnár-Paripás Emőke és Pálmai Gábor terveit elemezték. Ezek után rangsorolta a bíráló bizottság a pályázó művek végleges sorrendjét. A tervek értékelése során Balogh kiemelte, hogy az öncélú design helyett a kert szellemiségének, a szabad térben való együtt létnek, a kertészkedésnek egy olyan helyszínét kellett jól megtervezni, ami fenntarthatóságában, formálásában, elsősorban a közösségről szól és természetesen arról a termesztő tevékenységről, amelyet a közösség itt később végezhet. Éppen ezért a túlformáltságot, rossz magyar szóval a túl „dizájnságot” a bizottság nem jutalmazta. A másik szempont, ami nagyon fontos volt, azoknak az anyagi kereteknek a reális felfogása, ami rendelkezésre állt, úgyhogy a túldimenzionáltságot, a túlbonyolított rendszereket sem gondolták előtérbe helyezni.
A pályázat összdíjazása 250 ezer volt, ezt az összeget a három díjazott között 100-, 80-, 70 ezer forint arányban osztották szét.
Pályaművek rangsora: 
1. Reith Anita 2.  Bodnár-Paripás Emőke  3. Pálmai Gábor   
A Közösségi kert kivitelezési munkái 2015 tavaszán várhatóan meg is kezdődnek.

3 csatolt dokumentum harmadik_helyezettmásodik_helyezettelső_helyezett
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Önkormányzati érdekszövetségek hírei
Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozója
2018. június 28., csütörtök 12:56
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége    2018. június 29-30-án  Gödöllőn rendezi meg a
 Magya...
TÖOSZ állásfoglalás a 2018. évi központi költségvetésről
2017. május 26., péntek 09:27
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kibővített Elnöksége 2017. május 23-ai ül...
Országos önkormányzati szövetségek szolidaritási nyilatkozata
2016. június 8., szerda 19:13
Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) önkormányzati oldalát képviselő Elnökök T...
Belügyminisztérium hírei
Közlemény
2010. július 23., péntek 15:49
A belügyminiszter 2010. július 22-ei, a működésképtelen helyi önkormányzatok támogatásáról szóló ...
A megszűnt Önkormányzati Minisztérium archív hírei
Az önkormányzati rendszer átalakításáról, az önkormányzatokat ...
2010. június 28., hétfő 17:02
Az új kormány önkormányzatokat érintő elképzeléseiről esett szó az ETK Önkormányzati Klub legutób...
Kormányzati segítség a zempléni településeknek
2010. május 13., csütörtök 11:29
Dr. Pataki István, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és dr. Hoffmann Imre, az Ország...
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.