Önkormányzati sajtószolgálat
MTI - hírügynökség
2024. április 25. csütörtök
Hírek témák szerint

BUDAPEST FŐVÁROS XIII. kerület Önkormányzata
2019. január 22., kedd 12:03

Átadták az Edison teret Angyalföldön
40 ezer cserje, évelőnövény került a pihenőparkba

„Az Edison tér az ötvenedik közterületünk, amely a XIII. kerület újabb kori történetében kapott nevet. Az Edison tér elnevezéssel egyrészt emlékezünk a hely múltjára – itt működött egykor, az 1900-as évek elején az ország egyik legkorszerűbb gyára –, másrészt a jelent is kifejezi a név, a megújulást, a modernizációt, a hagyományokon alapuló innovációt” – mondta Dr. Tóth József ünnepi beszédében ma az Edison tér átadásán. A Váci út – Fiastyúk utca – Madarász Viktor utca – Föveny utca által határolt terület a XIII. kerület és Budapest gazdasági fejlődése szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Az Edison tér elnevezés onnan ered: a Váci Greens irodaépületekben tömbnyi irodát bérel a General Electric (GE) vállalat, amelyet 1890-ben Thomas Alva Edison (1847–1931), minden idők egyik legnagyobb feltalálója alapított. A tér átadásán Dr. Ascsillán Endre, a General Electric (GE) Magyarország alelnöke egyebek mellett arról szólt: minden valódi teljesítményre – így a XIII. kerület elkötelezettségére, kitartására, innovatív szándékaira is – igaz, amit Edison megfogalmazott, hogy az intuíció, ötlet csak 1 százalék, a 99 százalék a kemény munka, amely a megvalósításhoz vezet.
 
A XIII. Kerületi Önkormányzat képviselő-testületének kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés döntött arról, hogy a jelentős beruházások között az újonnan kialakított közterület a XIII. kerületben Edison nevét vegye föl. Thomas Alva Edison az innovációs gondolkodás megtestesítője: 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez. Volt olyan időszaka, amikor ötnaponta jelentett be egy-egy új találmányt. 1876-ban új laboratóriumot nyitott New Jerseyben, s ebből a laboratóriumból származik talán a legismertebb felfedezése, az elektromos izzólámpa. 1890-re Edison a különböző üzleteit az Edison General Electric (GE) Companyban egyesítette.

A GE Magyarország a XIII. kerületi Váci Greens irodaépületekben tömbnyi irodát bérel. A Váci Greens területe 21000 m2, melyből az építés során 5000 m2 zöldfelületet és 2500 m2 járdaburkolatot alakítottak ki. A XIII. Kerületi Önkormányzattal kötött szerződés alapján a tömbök közötti csaknem 2000 m2 területet közhasználat céljára adtak át az épületek üzemeltetői részére. Négy épület fogja közre az újonnan átadott Edison teret, ahol a cserjék és évelők összmennyisége megközelíti a 40 ezret. A vízutánpótlást öntözőrendszer, a vízellátást az épületekhez tartozó kutak és esővíztartályok biztosítják.

A Váci Greens irodakomplexum az elmúlt évek egyik legmeghatározóbb és legsikeresebb budapesti megaprojektje. Elsőként nyerte el a BREEAM „Excellent” (környezettudatos épületminősítési rendszer) minősítést 2011-ben kimagasló színvonalú, zöld, ergonomikus munkakörnyezetével. A Váci úti „irodafolyosó” továbbra is a legkeresettebb a budapesti irodaingatlan-piacon.


Tóth József polgármester az Edison tér mai átadásán arról is beszélt: a Váci Greens beruházója, az Atenor Group és a GE közösen keresték föl az önkormányzatot azzal az ötlettel, hogy az irodakomplexum közötti terület Edison tér legyen. Ascsillán Endre, a GE alelnöke a mai átadó ünnepségen köszönetet is mondott azért, hogy a kerület önkormányzata kitartóan képviselte az elképzelést a Fővárosi Közgyűlésben. A polgármester még hozzátette: épül már a Váci Greens E és F épülete is. „Az egész beruházás mintapéldája a 21. század legkorszerűbb fejlesztési gondolkodásának, a maximálisan, mindenre kiterjedő környezettudatos tervezésnek. Örömmel adom át az Edison teret a XIII. kerületieknek és az itt dolgozóknak” – zárta ünnepi beszédét dr. Tóth József.

 Érdekesség a múltból
A területen korábban (1935-től) a neves ELZETT Zár- és Lakatgyár működött; az elnevezés a tulajdonos, László Zoltán németesen ejtett monogramjából alakult ki. Alapvetően zárak és épületvasalások gyártásával foglalkoztak, majd ipari méretűvé tették a hazai kulcsgyártást. 1937-től a cilinderzár lett a legsikeresebb termékük. Az államosítás után új termékeket hoztak forgalomba. A cégalapításkor jellemző kisipari keretek óriásira tágultak, s Közép-Európa egyik legnagyobb zárgyártó központja jött létre. Egykor 1200 ember dolgozott az üzemben, amelynek termelési értéke meghaladta az 1 milliárd forintot; a termékek 25 százaléka exportra készült. Jelentős fejlesztés volt a Zsiguli autók zárainak gyártása. 1984-ben felvette az ELZETT Zár- és Lakatgyár nevet. 1991-ben részvénytársasággá alakult, 1995-ben privatizálták, 2001-től a Kaba Elzett Biztonságtechnikai Zrt. nevét viseli. 2010-ben a vállalat új helyre költözött.


Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Önkormányzati érdekszövetségek hírei
Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozója
2018. június 28., csütörtök 12:56
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége    2018. június 29-30-án  Gödöllőn rendezi meg a
 Magya...
TÖOSZ állásfoglalás a 2018. évi központi költségvetésről
2017. május 26., péntek 09:27
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kibővített Elnöksége 2017. május 23-ai ül...
Országos önkormányzati szövetségek szolidaritási nyilatkozata
2016. június 8., szerda 19:13
Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) önkormányzati oldalát képviselő Elnökök T...
Belügyminisztérium hírei
Közlemény
2010. július 23., péntek 15:49
A belügyminiszter 2010. július 22-ei, a működésképtelen helyi önkormányzatok támogatásáról szóló ...
A megszűnt Önkormányzati Minisztérium archív hírei
Az önkormányzati rendszer átalakításáról, az önkormányzatokat ...
2010. június 28., hétfő 17:02
Az új kormány önkormányzatokat érintő elképzeléseiről esett szó az ETK Önkormányzati Klub legutób...
Kormányzati segítség a zempléni településeknek
2010. május 13., csütörtök 11:29
Dr. Pataki István, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és dr. Hoffmann Imre, az Ország...
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.