SZEGED MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2011. július 19., kedd 08:41

Jubileumi kiállítás nyílik a Somogyi-könyvtárban
A szegedi Somogyi-könyvtár alapítványi gyűjteményének érdekes, néha kalandos sorsú darabjaiból nyílik kiállítás kedden a Tisza-parti városban.
A Somogyi-könyvtár, Szeged legrégebbi közművelődési intézménye kettős jubileumot ünnepel idén: a könyvtáralapító Somogyi Károly kétszáz éve született, az intézmény alapító okiratát pedig 130 esztendeje írták alá - mondta Szőkefalvi-Nagy Erzsébet a jubileumi tárlat rendezője hétfőn az MTI-nek.
Az alapítványi gyűjtemény egyetlen személy, Somogyi Károly esztergomi kanonok 43 701 kötetes magángyűjteménye volt, a kötetek mégis több száz régi, híres könyvtár emlékeit őrzik. A könyvtáralapító nem ragasztotta le könyveiben a korábbi tulajdonos nevét, ex librisét, így a XVI. századtól kezdve szinte a teljes európai könyvkultúra, könyvtártörténet bemutatható Somogyi gyűjteményében - hangsúlyozta a szakember.
Reizner János, a könyvtár első igazgatója 1886-ban azt írta Somogyi Károly gyűjteményéről: "Koronás főknek, állam-férfiaknak, főpapoknak, tudósoknak elzüllött könyvtáraiból ritka becsű példányokat gyűjtött egybe, s ha a könyvek provenientiái egy külön jegyzékben összeállíttatnának, a hazai régibb könyvtáraknak és gyűjtőknek több ismeretlenjét lehetne abból megállapítani."
Az "elzüllött" kifejezés magyarázata, hogy egykoron pompás könyvtárak szétszóródtak, egyes darabjaik megsemmisültek, mások antikváriusokon keresztül nyertek új tulajdonost, s lehet, hogy csak néhány kötet maradt fenn így a néhai, gazdag gyűjteményből. Somogyi Károly tisztelte a korábbi tulajdonost, hiszen könyvgyűjtőként tudta, mennyi áldozatot és kitartást igényel egy jó könyvtár kialakítása. Többször ő maga hívja fel a figyelmet a borítóra írt bejegyzésében az egykori tulajdonos személyére - közölte Szőkefalvi-Nagy Erzsébet.
Az október 22-ig látogatható tárlat vendégei megismerkedhetnek a könyveken szereplő tulajdonjelzések formáival: a láncoskönyvekkel, névbejegyzésekkel, adományozási megjegyzésekkel, nyomtatott ex librisekkel, a kötéstábla díszeként szolgáló monogramokkal, a kötésbőrbe ütött címerekkel, pecsétviaszba nyomott címerekkel, s szerepelnek a kiállításon egyedi kötéses művek, a könyv gerincére ragasztott apró címkék és a gerincbe ütött nevek vagy monogramok is.
A koronás fők, arisztokraták között történelmi nevek sorát őrzik az ex librisek, supralibrosok: Miksa osztrák főherceg, Friedrich August von Braunschweig-Wolfenbüttel, Hadik András, Troilo von Troiburg, Thurn und Taxis, Elias von und zu Wiesenberg; a magyar könyvgyűjtő nemesek közül többek között Fejérváry Károly, Széchényi Ferenc, Jankovich Miklós, Illésházy István.
Az államférfiak könyvtárából Ráday Pál, II. Rákóczi Ferenc kancellárja mellett a francia politikus, Francois Guizot neve a legismertebb, de számtalan német, olasz, francia udvari tanácsos, kancellár és lovag finom metszésű ex librise található a kötetekben. A főpapok között szerepel X. Ince pápa, Pampeo Colonna bíboros és az esztergomi kanonokok sora, de olyan tudósok névbejegyzéseivel is találkozni a kötetekben, mint Alexander von Humboldt, Bolyai Farkas, Szathmári Pap Zsigmond és Mihály.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.