MARTFŰ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2011. november 30., szerda 16:36

Síkosságmentesítés – A járdákon tilos sót használni
Egy új környezetvédelmi jogszabály szerint már nem lehet sóval csúszásmentesíteni, csak környezetbarát anyagokkal. A tiltás a járdákra, közterületekre, parkokra vonatkozik, a közutakra nem.

Télen a jég, a letaposott hó folyamatos kihívást és megoldandó problémát jelent mindenki számára. A védekezésben és a megelőzésben nagy szerepe van a hó eltakarításon kívül a jégmentesítő és csúszásgátló anyagoknak.
2010 szeptemberétől, a fás szárú növények védelme érdekében, a járdákon nem lehet olyan anyaggal síkosságmentesítést végezni, ami kárt okoz a környezetben. Tehát sót nem lehet használni, még akkor sem, ha nincs a közelben egy fa sem, hiszen a csatornában továbbszivároghat a sós lé. Az úttestekre a tiltás nem vonatkozik, ott továbbra is használható a hagyományos útszóró-só.
Martfűn az önkormányzat településellátó szervezete végzi az úttest és közterületek jégmentesítését. Az egyes ingatlanok előtti gyalogjárdák síkosságmentesítéséért azonban az ingatlantulajdonosok felelnek.
– A jogszabályban előírtak szerint csak környezetkímélő síkosság mentesítő anyagokat lehet használni az ingatlanok előtti járdaszakaszokon és közterületeken – erősítette meg Vajjon Zoltán, a TESZ vezetője. – Kérjük a lakosokat, ingatlantulajdonosokat, hogy a nátrium klorid vagyis a konyhasó alkalmazását kerüljék el, helyette javasoljuk az útkáli, vagy a kalcium klorid használatát. A klasszikus sózást helyettesíti továbbá minden olyan szóróanyag, ami nem sótartalmú, pl. homok, zúzalék, fűrészpor. A só kizárólag abban az esetben használható közutakon, ha ónos eső okoz lefagyásokat.
A kalcium-klorid az egyik leghatékonyabb olvasztószer. Feloldódás közben intenzíven hőt termel, egyrészt felolvasztja a jeget, másrészt a saját tömegénél sokszorta több nedvességet köt meg. A hagyományos nátrium-kloridhoz képest nem tartalmaz nátriumiont, ezért a növények nátrium - kálium egyensúlyát nem borítja fel.
A környezetkímélő útkáli utakon, járdákon, parkolókban is megoldást nyújt a téli közlekedés biztonságának megőrzésében. Talajjavító összetevői a jégolvasztásban és síkosságmentesítésben is a legjobb hatást nyújtják. Az útszóró sóhoz képest lényegesen kisebb (30-50%) mennyiség is elegendő belőle azonos hatásfok eléréséhez.
– A sózás sok esetben károsan hat a gyalogjárdák minőségére is. A felület károsodásával roncsolódik a beton szerkezete, ami a járda szétporlását okozza. Ezt mindenkinek célszerű elkerülni a későbbi költségek miatt - hangsúlyozta Vajjon Zoltán.


Magyar Mária
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.