SZEGED MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2012. augusztus 3., péntek 12:17

Hungarikumok a Somogyi-könyvtárban
Több kiállítással is csatlakozik az idei szegedi Hungarikum Fesztivál programjaihoz a Somogyi-könyvtár. A témához kapcsolódó könyvtári dokumentumok mellett iparművészek munkáit is láthatják az érdeklődők. A Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen rendezett tárlaton Ambrus Sándor fazekasmester, valamint a Hódmezővásárhelyi Városellátó és Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft. Hímzőműhelyének közös kiállítása tekinthető meg a könyvtár első emeleti folyóirat-olvasójában.

Kerámiák és hímzések a folyóirat-olvasóban
Ambrus Sándor vásárhelyi fazekasmester, népi iparművész munkásságát hazai és nemzetközi díjak sokaságával ismerték el. Ezek közül az alkotások közül több is látható a következő két hétben. A tárlat mintegy nyolcvan munkát mutat be, köztük koronás korsókat, gyertya csillárt, pálinkás butykost, tálakat vagy a víz tárolására használatos „bugyogát”. 
A kerámiák jellegéhez jól illeszkedő vásárhelyi hímzések a népművészeti ág helyi hagyományait őrzik. A munkák mai készítői a Hódmezővásárhelyi Városellátó és Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft. hímzőműhelyében dolgoznak. A hódmezővásárhelyi minta jól felismerhető és speciális hímző fonalának köszönhetően egyedül a dél-alföldi településen készül. A fonál alapanyaga ugyanis a racka juh festett gyapja. A vásárhelyiek viszonylag kevés színnel dolgoznak, hiszen csupán barnát, kéket és rózsaszínt használnak, bár annak több árnyalatát. 
Néprajzi gyűjtés eredményeként csaknem ötven ilyen párna maradt fenn, ezek rajzolatait kombinálják a hímzés szigorú szabályai mellett. Mára már terítőkre, kispárnákra, függönyökre, de akár díszdobozokra is felhímezik például a napraforgó, a gránátalma vagy a madaras motívumot. A kiállításon az alkotásokból több tucatot láthat a közönség.

Gyékényszobrok fotói az Internet-Térben
Ugyancsak a Hungarikum Fesztiválhoz kapcsolódik a könyvtár földszinti Internet-Terének fotótárlata, amely Török Gizella gyékényszobrász munkáit mutatja be. A tápéi iparművész a síkbeli ábrázolások, majd domborművek után jutott el a figurális kompozíciók világáig. A „népi emberábrázolások” mellett látható többek között Dankó Pista, Szent István és Gizella királyné alakja is. A gyékényszobrokról készült fotók üzenetét Juhász Gyula-versek gazdagítják, a költő ugyanis gyakran megfordult Tápén, és ismerte az iparművész családját is. Utóbbi kiállítás augusztus 15-ig, míg az előbbiek augusztus 25-ig láthatóak a szegedi Somogyi-könyvtárban, az ötödik Hungarikum Fesztiválhoz kapcsolódva. A rendezvény augusztus 9-12. között olyan minőségi termékeket mutat be és kínál a közönségnek, amelyek a magyarsághoz, a magyar kultúrához szorosan kötődnek.

Megnyitó
Az Iparművészeti és népművészeti hungarikumok című kiállítás ünnepélyes megnyitója augusztus 7-én, kedden délután fél 5-kor kezdődik a könyvtár első emeletén.
A tárlatot megnyitja Nemesi Pál, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamra elnöke, köszöntőt mond Palánkainé Sebők Zsuzsanna a Somogyi-könyvtár igazgatója.
Közreműködik: a Tápéi Török József Hagyományőrző Együttes.


2 csatolt kép 21
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.