SZÖGLIGET KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA
2012. augusztus 10., péntek 08:49

Búcsú a halott faluban (3) – Megszólal az Anna harang
Megszólalt az Anna harang – mintegy ezer embert köszöntött.
Az ünnepséget Husonyicza Gábor  Derenkről írt és elmondott verse vezette be.
A derenki születésű Poros Andrásné, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnöke, a Derenki Szövetség elnök asszonya (Jolika néni, aki alig múlt hároméves, amikor Derenkről el kellett jönnie, nincsenek is a szülőhelyéről emlékei, annyit tud csupán, hogy ahová költöztek, ott hiába hívta játszani a gyerekeket, mert nem értették a beszédét) a rendezvény támogatását köszönte meg.  
Tóthné  Mihalik Katalin, Szögliget polgármester asszonya ünnepi beszédében köszöntötte a lengyel vendégeket, a Szlovákiából (Szilicéről, Jabloncáról, Körtvélyesről, Szádalmásról) érkező derenki leszármazottakat (a jabloncaiak csoportját Tamás Éva polgármester asszony vezette, s  mint a  régi időkben, a derenki úton gyalogosan zarándokoltak ide), Ködmön Ferenc esperest Szendrő községből, Kukucska Róbert plébánost, a roma fiatalok lelkészét Kazincbarcikáról, a két lengyel atyát, és Poros Andrásné Jolika nénit. Megköszönte a magyarországi Lengyel Nagykövetségnek és Csúcs Lászlónénak, az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnökének a segítségét. Üdvözölte a tizenegy megyei lengyel nemzetiségi önkormányzat képviselőit, a ládbesenyői asszonyokat, továbbá név szerint az Emőd Istvánmajorból érkezett Rémiás Istvánt, a sajószentpéteri Rémiás Istvánt, a szögligeti Tátrai Mihályt, Gulyás Istvánt, Mihály Jánost, Fedor Tibort, Burinda Gábort, a lovas polgárőr Miliczki Imrét, Plavdik Józsefnét. Megköszönte a Borsod-Torna-Gömör Egyesületnek, Szendrő önkormányzatának, az ANP-nek, az Észak Erdő Zrt-nek és a szögligeti polgárőröknek a  segítségét. Kiemelten mondott  köszönetet Mihalik Imrének és Bubenkó Gábornak, kérte, hogy Bubenkó Gábort mindenki segítse abban, hogy Derenk történetét az utókornak megörökíthesse.
Dr. Csúcs Lászlóné Halina, az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnöke lengyelül, majd magyarul vázolta az elmúlt években végzett munkát, szólt egyebek között a rendbe hozott iskolaépületről, a felállított keresztekről, a szögligeti székhelyű derenki tagozat  létrehozásáról, beszélt az újabb célokról, a többi között egy skanzen jellegű épület kialakításáról.  
A Lengyel Nagykövetség részéről Katarzyna Sitko, a budapesti Lengyel Intézet igazgatóhelyettese Derenk lengyelországi kapcsolatáról  ejtett szót és a lerombolt település történetét vázolva a romfalut a magyarországi lengyelség bölcsőjének nevezte.


 


7 csatolt kép 3217654
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.