Önkormányzati Minisztérium
2009. szeptember 30., szerda 15:07

Nemzetközi Konferencia az Önkományzati Minisztériumban
NEMZETKÖZI KONFERENCIA AZ ÖNKORMÁNYZATI MINISZTÉRIUMBAN

Az Önkormányzati Minisztérium a Helyi Önkormányzatok Napja alkalmából nemzetközi konferenciát szervezett

„Az Európa Tanács Jó és Demokratikus Helyi Önkormányzás Európai Stratégiája és az ahhoz történő magyar csatlakozás megvitatása, önkormányzati rendszerünk megújítása jegyében” című témakörben

A konferenciát Varga Zoltán miniszter nyitotta meg
A helyi demokrácia helyzete és az önkormányzatiság erősítésére irányuló törekvések Magyarországon c. előadással.
Varga Zoltán sikeresnek tartja a többcélú társulások tevékenységét ( kézzel fogható eredményei vannak a közszolgáltatások színvonalasabbá váltak). A szakminiszter arra is rámutatott: erős hatáskörű középszintre van szükség. Az önkormányzati rendszer megújításra szorul, amihez politikai konszenzus szükséges.

Giovanni di Stasi az Európa Tanács Helyi Önkormányzati Reformok Szakértői Központjának   a vezetője
Az Európa Tanács Jó és Demokratikus Helyi Önkormányzás Európai Stratégiájának céljai, az alkalmazás eddigi tapasztalatairól beszélt.
Emlékeztetett arra ,hogy 2005.februárjában Budapesten született a jó és demokratikus helyi önkormányzás Európai Stratégiájának igénye az Európa Tanács szakminisztereinek tanácskozásán.

Alfonso Zardi az Európa Tanács Helyi és Regionális Demokrácia és Jó Kormányzás Főosztályának vezetője
A demokratikus helyi önkormányzás perspektívái Európában címmel tartott előadást.

A magyar helyi önkormányzatok képviselői közül felszólalt:
·        Csabai Lászlóné, Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestere
·        Dr. Hajasné Banos Márta, Kozárd község polgármestere
·        Oláhné Surány Ágnes, Velence város polgármestere
·        Forgó Henrik, Csanytelek község polgármestere

Pálné dr. Kovács Ilona DSC, intézetigazgató, egyetemi tanár
                               MTA Regionális Kutatások Központja Dunántúli Tudományos Intézet
A helyi önkormányzati rendszer megújításának kényszerei és alternatívái Magyarországon címmel tartott előadást

A konferencia Jauernik István államtitkár zárszavával fejeződött be .

Varga Zoltán Önkormányzati miniszter a rendezvényen  „A Helyi Önkormányzatokért Díj” kitüntetést adott át:

A HELYI ÖNKORMÁNYZATOK ÉRDEKÉBEN HUZAMOS IDŐN KERESZTÜL VÉGZETT KIMAGASLÓ KÖZIGAZGATÁSI MUNKA ÉS EGYÉB ÖNKORMÁNYZATI FELADATOK TERÉN KIFEJTETT EREDMÉNYES TEVÉKENYSÉG ELISMERÉSÉÜL

SZIRTES LAJOS
Zalakaros Város polgármesterének

TAKÁCS MÁRIA
Vecsés Város nyugalmazott jegyzőjének és

VARGA IMRE
Budapest XV. kerületi önkormányzati képviselőnek

Budapest,  2009.  Szeptember. 30.

Sajtó és Kommunikációs Főosztály
Önkormányzati Minisztérium