TOKAJ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2013. január 7., hétfő 08:00

Könyvajánló: A tokaji aszú titkai
A Csongrád megyei Délmagyar.hu közölt könyvajánlót A tokaji aszú titkai című kötetről. A Zelenák István jegyzésében tavaly megjelent könyvet a szegedi Somogyi-könyvtár kínálatából választotta ki a cikk szerzője, az írás a napilapban is olvasható volt.


A tokaji aszú titkai

MOSONYI HELGA - DÉLMAGYARORSZÁG NAPILAP
Szeged - Sorozatunkban a szegedi Somogyi-könyvtár kínálatából szemezgetünk. Ez alkalommal A tokaji aszú titkai című kötetet ajánljuk.

„A legmagyarabb hungarikum a tokaji aszú" – hangzott el 2012 tavaszán a parlamentben, amikor is megszületett a régóta várt hungarikumtörvény. Eszerint a hungarikum olyan értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével és minőségével a nemzet csúcsteljesítménye. „Tokaj szőlővesszein nektárt csepegtettél" – már Kölcsey Ferenc Himnusza is dicsőítette a nektárt, azaz a tokaji eszenciát. Zelenák Istvánhelytörténész, Tokaj-Hegyalja kiváló ismerője komoly kutatómunka során próbálta megfejteni, miben is rejlik a tokaji aszú titka. A kötet tanulmányai három fő téma köré csoportosulnak: a termőtáj kialakulása, az aszúkészítés története 1571-től napjainkig, valamint a rendszerváltás utáni tokaj-hegyaljai pincészetek jövője és kihívásai.

A magyar művelődéstörténet – és persze a borok – iránt érdeklődők számos érdekességre bukkanhatnak az írásokban: miért éppen Tokaj városa lett a borvidék névadó települése, mekkora pusztítást végzett 1885-ben a filoxéravész a szőlőültetvényekben, hogyan ízlelgette 1524-ben Hegyalján a tokaji bort Paracelsus, a híres orvos, akinek köszönhetően fél Európa megismerte Tokaj nevét. A borászok Tokajt az adottságai alapján a világ legjobb termőhelyei közé sorolják. Ez olyan titkoknak (például a „vénasszonyok nyara", aszúsodás, a vulkáni talajok sokfélesége) köszönhető, amelyek együttes hatása teremti ezt az értéket. A tokaji aszú nem más, mint a táj és az ember évezredes összetartozásának és közös munkájának ma is élő példája.

A kötetet Tátrai Zsolt borász-fotóművész csodálatos fotói színesítik, az archív képeken pedig a szőlőtermesztés és borkészítés régmúlt eszközeit, tárgyait csodálhatjuk meg. Hangulatfokozónak következzék Márai Sándor megállapítása: „A bor férfidolog, csendesen kell beszélni róla. Leghelyesebben egy pohár bor mellett."
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.