Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége
2014. június 24., kedd 14:50

Országos önkormányzati szövetségek közös közleménye az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa összehívásának kezdeményezéséről
A Magyar Faluszövetség (MFSZ), a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetsége (KÖSZ), a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) vezetői kezdeményezik az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) mielőbbi összehívását.

A négy országos szövetség kéri dr. Pintér Sándor belügyminisztert, hogy az ÖNET elnökeként hívja össze az önkormányzatok egyeztető fórumát. Az ÖNET ülésén egyrészt a BM új önkormányzati államtitkára, Pogácsás Tibor számára lehetőség nyílna elképzeléseinek a szövetségek vezetőivel történő egyeztetésre. Másrészt az elmúlt időszakban sürgetővé vált aktuális önkormányzati ügyekben szükséges az álláspontok egyeztetése.

A négy országos önkormányzati szövetség kezdeményezi, hogy

a Kormány tárgyalja újra a polgármesterek jogállásának és javadalmazásának kérdését, annak érdekében, hogy még az októberi önkormányzati választások előtt sor kerüljön a bérezés korrekciójára;

a közszolgálatban dolgozók életpálya modelljének kialakítására és bérfejlesztésének ütemezésére jöjjön létre az érintett minisztériumok és szakszervezetek részvételével egyeztető bizottság;

az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján kerüljön felülvizsgálatra az önkormányzati hivatali létszám meghatározása a speciális körülmények figyelembevételével;

az orvosi ügyeleti rendszer fenntartható működtetésének biztosítása érdekében kerüljön sor egyeztetésre az új egészségügyért felelős államtitkárral;

az oktatásügyben az állami és önkormányzati feladatok és szerepvállalások egyértelmű tisztázása érdekében kerüljön sor egyeztetésre az új köznevelésért felelős államtitkárral;

az adósságrendezésben nem érintett, de támogatásban sem részesített 120 kétezer lakosnál népesebb település is kapja meg még az októberi választásokat megelőzően a nekik járó juttatást;

a közüzemi közszolgáltatások – víz, csatorna, hulladékgazdálkodás, temetkezés, kéményseprés – rendszerének átalakításánál a helyi önkormányzati felelősség mellett jelenjenek meg a reális gazdaságossági és fenntarthatósági szempontok.

A négy országos önkormányzati szövetség aggodalmát fejezi ki a 2014- 2020 közötti európai uniós fejlesztési források elosztásánál a vidéknek jutó tervezett támogatások mértéke miatt. Félő, hogy a falvak és a kisvárosok nem jutnak megfelelő fejlesztési forrásokhoz, így az ország területének döntő többségét lefedő települések túlnyomó része hátrányos helyzetbe kerül, amely rontja az ország versenyképességét és fejlődését.

A négy országos önkormányzati szövetség elkötelezett a magyar önkormányzati rendszer fejlesztésében és fenntartható működésének megteremtésében. A szövetségek szorgalmazzák a feladat alapú finanszírozás rendszerének kiszámíthatóvá és átláthatóvá tételét, valamint az igazságos közszolgáltatás biztosítását.

A négy szövetség kéri a többi országos önkormányzati szövetséget, hogy csatlakozzanak kezdeményezésükhöz és vegyenek részt a közös munkában.

Az MFSZ, a KÖSZ, a MÖSZ és a TÖOSZ reméli, hogy kezdeményezésükre dr. Pintér Sándor belügyminiszter az ÖNET ülését még július hónapban összehívja.

Budapest, 2014. június 24.

Dr. Gémesi György Elnök, MÖSZ

Schmidt Jenő Elnök, TÖOSZ