HAJDÚNÁNÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2015. október 7., szerda 14:19

A 13 aradi vértanúra emlékezett Hajdúnánás
Országszerte és a határon túl is megemlékezéseket tartottak október 6-án az aradi vértanúk emléknapján.
166 évvel ezelőtt 1849. október 6-án érte el tetőpontját az 1848–1849-es szabadságharc megtorlása. Aradon ezen a napon végeztek ki tizenhárom honvédtisztet, valamint Pesten gróf Batthyány Lajost, az első felelős miniszterelnököt.

Aradon 1849. szeptember 26-án tizenhárom tábornokot és egy ezredest Lázár Vilmost, ítéltek halálra felségsértés és lázadás miatt. Haynau ezt szeptember 30-án hagyta jóvá, de Gáspár András, Ferenc József egykori lovaglómesterének büntetését az utolsó pillanatban börtönre változtatták. Az ítéletet október 6-án hajtották végre, akkor végezték ki a 13 főtisztet: Lázár Vilmos főtiszt, gróf Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Schweidel József, Pöltenberg Ernő, Török Ignác, Lahner György, Knézich Károly, Nagysándor József, gróf Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, gróf Vécsey Gábor. Ugyanezen a napon végezték ki az első felelős magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost Pesten. Október 6-át a magyar kormány 2001-ben a magyar nemzet gyásznapjává nyilvánította.

Hősi viselkedésükkel megmutatták, hogyan tudnak a magyar ügyért harcoló kemény katona módjára méltósággal meghalni. Utolsó perceikkel is a nemzetnek és a világnak mutattak példát a magyar szabadságharcosokról.

A városi megemlékezés Heltai Jenő Szabadság c. versével vette kezdetét, amelyet Kócsi Imre tolmácsolásában hallgatott meg a közönség, majd a Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Bocskai Apródjai Néptánccsoportjának tagjai páros táncot adtak elő a Kormorán együttes zenéjére.

Az aradi vértanuk kivégzésének 166. évfordulóján rendezett megemlékezésen Buczkó József a Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény intézmény vezetője, önkormányzati képviselő beszédében az 1848-49-es helyi eseményeket idézte fel.
Buczkó József köszöntőjében kiemelte: „Őseink a bizonyság arra, hogy ki-ki megtalálhatja azt az élő kapcsot, amely összeköthet bennünket távoli elődeinkkel, mert ők jelentik a gyökeret. Nélkülük mi nem lehetnénk a nemzet fájának törzse. Utódaink pedig nem válhatnának e fa lombozatává, azaz történelmére büszke, emlékező magyarokká.”

Képviselő úr hangsúlyozta, hogy azokra emlékezünk, akik Isten nevével az ajkukon hős vitézekként követték katonáikat az égi ítélőszék, az egyetlen ítélőbíró, a Mindenható elé. Hozzátette: „Tetteik felett már ítélkezett a teremtő, nekünk földi feladataink vannak: ápolni emléküket, épülni magatartásuk példáján, hogy mi is büszke tartással állhassunk meg a végső számonkérés, s utódaink előtt.”

Városunk főterén a 13 aradi vértanú tiszteletére tartott ünnepségre valamennyi alapfokú és középfokú oktatási intézményből diákok és pedagógusok érkeztek mécsesekkel a kezükben, fejet hajtva az életüket és vérüket a hazáért áldozó honvédtisztek emléke előtt.

A megemlékező ünnepség végén a megjelentek elhelyezték az emlékezés léleklángjait, s a kegyelet koszorúit a Kossuth szobor talapzatánál.

18 csatolt kép 110188159167654321314111217
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.