GILVÁNFA KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA
2016. január 22., péntek 19:35

Sikeres pályázati zárás
SAJTÓKÖZLEMÉNY

Befejeződött Baranya megyében a ,,Settlement típusú Segítőház létrehozása és a társadalmi beilleszkedést segítő szolgáltatások fejlesztése Gilvánfán” elnevezésű, TÁMOP-5.3.6-11/1-2012-0061 kódszámú pályázati projekt, amely a Társadalmi Megújulás Operatív Program „Komplex telep-program” (komplex humán szolgáltatás hozzáférés biztosítása) c. program része volt.
 
A projekt az ország leghátrányosabb helyzetű kistérségeihez sorolt sellyei kistérség északi peremén elhelyezkedő közel 400 lélekszámú kistelepülésen, a teljes egészében beás cigányok által lakott Gilvánfán valósult meg. A munkanélküliségi mutató ebben a Baranya megyei kistérségben már hosszabb ideje meghaladja a 30%-ot, Gilvánfán az 50%-ot, a gazdasági-társadalmi jelzőszámok alapján összeállított magyarországi települések rangsorában a település évek óta a 10 legszegényebb falu között szerepel.
A településre és a térségre vonatkozó eddigi kutatási adatok és tapasztalatok alapján, a többszörösen kirekesztettnek tekinthető gilvánfai népességen belül már nem lehet éles határvonalat húzni a falu déli peremén az 1950-es évektől – eredeti szándék szerint ideiglenes jelleggel – létrehozott, jelenleg 32 családnak otthont adó Varga-telepen és a község belterületén élő családok között.
A faluban és a térségben már hosszabb ideje tevékenykedő , valamint a , a , a Pécsi Tudományegyetem szervezeti egységeit képviselő  és a helyi önkormányzat együttműködésével valósították meg a komplex program célkitűzéseit. Így a településen elérhető óvodai, tanodai, családsegítő, gyermekjóléti, egészségügyi és önkormányzati szolgáltatások hatékonyságának javítását, a Varga-telepen és a község belső területén élők társadalmi integrációja szempontjából alapvetően fontos, de a településen hiányzó munkaerő-piaci, közösségi, kulturális szolgáltatások, programok egy struktúrában történő kialakítását és működtetését.

A 20 hónap alatt 145. 977. 302,- Ft költségvetéssel megvalósuló projekt vállalt feladatai közé tartozott az ún. Varga-telepről és a községből egyaránt könnyen megközelíthető Csillag – Cserhaj (Segítőház) kialakítása. Itt olyan információs és közösségi teret hoztak létre, ahol internet hozzáférés biztosításával ezután a hatósági ügyek intézése, az E-ügyintézés és jogsegélyszolgálat működtetése, valamint tanácsadások (egészségügyi, gyermekvédelmi, stb.) szervezése is megvalósulhat, továbbá ez az épület lett a közösségi-kulturális programok helyszíne is. A település belső információáramlását, illetve a külvilág felé történő értékteremtő üzenet eljuttatását önálló honlap (http://gilvanfa.hu/) elindítása és üzemeltetése biztosítja.

A projekt keretében a közösségszervezési-közösségfejlesztési programokhoz kapcsolódóan megújult a sportpálya, ahol sport- és egészségnapok kerültek lebonyolításra. Az életminőség javítása érdekében az egyik önkormányzati tulajdonú épületben mosoda-varroda került kialakításra. A projekt megvalósításának 20 hónapja alatt az önkormányzati tulajdonú földeken közösen kialakított kertészeti program további fejlesztése valósult meg, mintegy elindítva Gilvánfát egy önfenntartó település szervezettségének eléréséhez vezető úton.
A munkanélküliség csökkentése érdekében gilvánfai lakosokat vontak be képzésbe, így felnőtt munkanélküli szakmai végzettséget adó képzésen vehettek részt.  A projekt során a felső tagozatos általános iskolás gyerekek pályaválasztást előkészítő orientációs foglalkozásokon vettek részt, ahol a diákok egyénre szabott iskolaválasztási segítséget kaptak.
A mentorálásra szoruló gilvánfai iskolások tanulás-módszertani, illetve felzárkóztató foglalkozásokon vettek részt annak érdekében, hogy iskolai előmenetelük megfelelő legyen a továbbtanulás szempontjából és a lemorzsolódás veszélye a minimálisra csökkenjen.  Az óvodai program fejlesztéséhez kapcsolódóan, a kisgyermekes édesanyák rendszeres csoportfoglalkozások keretében kaptak támogatást elméleti és gyakorlati ismeretek formájában a mesemondás fontosságáról, illetve a személyiségfejlődésre gyakorolt pozitív hatásairól. Négy napos falukutató tábor keretén belül a Pécsi Tudományegyetem szociológia szakos hallgatói kérdőíves lekérdezésen és interjúkon alapuló felmérést végeztek a településen zajló közmunka programról. A kutatás eredményeit bemutató kiadvány megjelentetése szintén a projekt egyik eleme volt.  A kétszer két napos nyári művészeti táborban a gilvánfai fiatalok művészetterápia szakos egyetemi hallgatók vezetésével vehettek részt különböző kézműves és zenei foglalkozásokon.
A projekt legkedveltebb közösségi rendezvényei a falunapi összejövetelek, a színház- és mozi látogatások, valamint a kirándulások voltak.

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.