KEREPES VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2016. december 5., hétfő 12:09

AMNESZTIA TÖRVÉNY-JAVASLAT BENYÚJTÁSÁT KÉRI KEREPES VÁROSA DR. ÁDER JÁNOS ÁLLAMFŐNÉL ÉS DR. KÖVÉR LÁSZLÓ ORSZÁGGYŰLÉSI ELNÖKNÉL. FELHÍVÁS AZ ÖNKORMÁNYZATOKHOZ.
KEREPES VÁROS ÖNKORMÁNYZATA


SAJTÓKÖZLEMÉNY
 
Kerepes Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2016. november 29-én elfogadott 330/2016. (XI.29.) sz. Határozatában azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés adjon törvényi úton közkegyelmet a 2006. október 26-tól 2010. április 25-ig terjedő időszakban a hatalom erőszakos gyakorlása, vagy megtartása elleni politikai ellenállás körében elkövetett cselekmények miatt indítható, indított és már lezárt büntetőeljárások érintettjeinek. A határozat felhívással fordul Magyarország minden önkormányzatának képviselő testületéhez és közgyűléséhez, hogy a most elfogadott döntéshez hasonlóan ők is határozatban kérjék fel dr. Áder Jánost, Magyarország államfőjét és dr. Kövér Lászlót, Magyarország Országgyűlésének elnökét, hogy kezdeményezzék egy ilyen amnesztiatörvény mielőbbi elfogadását.
 
A határozat rámutat arra, hogy a nemzeti érdekek figyelembe vételével, a megrendült társadalmi igazságérzet helyreállítása, a nemzeti megbékélés előmozdítása céljából fontos egy ilyen törvény megalkotása. Az 1849-es és 1956-os megtorlások után is pár évvel amnesztiát kaptak az ellenállók.
 
Az előterjesztés szerint az 1956-os forradalom 60. és a megtévesztett választópolgárok által a hatalmát bevallottan hazugsággal megőrző kormány elleni 2006 őszi tüntetések véres elnyomásának 10. évfordulói megfelelő alkalmat adnak a javasolt közkegyelemre. Ráadásul az utóbbi időben több olyan drákói és kétséges megalapozottságú ítélet is született, amely a balatonőszödi beszéd miatt kialakult tüntetések időszakában, illetve azt követő állami jogsértésekhez kapcsolódóan, politikai ellenállási jog gyakorlása körében elkövetett cselekményeket értékelt. Ezen ítéletek - amelyek nyomán ismét előzetes letartóztatásba kerültek többen és sokéves fegyházbüntetés fenyegeti többöket - hatalmas közfelháborodást váltottak ki. Megerősödött az a közmédiában, utcai demonstrációkon, tüntetéseken is hangot kapó közvélekedés, hogy ezen ítéletek igazságtalanok, az 1956-os forradalom és szabadságharc szellemiségével és 2010. évi fordulattal összeegyeztethetetlennek.
 
A határozati javaslat elfogadásával a képviselő testület egy 10 ezer fős kisváros a megrendült társadalmi igazságérzet helyreállítása, és a társadalmi megbékélés iránti igényét fejezi ki. A határozatban megfogalmazott kérésnek több önkormányzat által történő támogatása azonban többszázezer, akár több millió ember kívánalmát is jelentheti, így a megszólított Országgyűlés a felvetett kérdést súlyának megfelelően kell, hogy kezelje.
 
 
 
 
Tekintettel arra, hogy az országos társadalmi megosztottság, és megbékélési igény a helyi társadalomban is teljes mértékben fellelhető, és a helyi közvélemény is kifejezte az amnesztia iránti igényét, a helyi önkormányzat képviselő-testületének az Alaptörvény helyi önkormányzatokra vonatkozó részének 32. cikk 1) bekezdés j) alpontja alapján jogában állt a kérdést megnyugtatóan eldöntő, feladat- és hatáskörrel rendelkező szervtől - ez esetben az Országgyűléstől - döntést, azaz közkegyelmi törvény megalkotását kezdeményezni.
 
A Határozat, az annak alapjául szolgáló Előterjesztés, Sajtóközlemény és az Önkormányzatokhoz intézett Felhívás Kerepes Város honlapján () elérhető.
 
 
Kerepes, 2016. december 05.
 
 
 
 
Frank Tibor                                                                 Dr. Fila László
polgármester                                                                 aljegyző


2 csatolt dokumentum Felhívás ÖnkormányzatokhozSajtóközlemény
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.