AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2017. március 27., hétfő 20:48

A mentőkutyások munkájával ismerkedtek a diákok
Katasztrófa sújtotta térségekbe, romok közé, erdős részekre vagy éppen lápos vidékekre vezet az útjuk, hogy megtalálják az eltűnteket. Az extrém körülmények megnehezítik a keresést, de nem állíthatják meg a csapatot, hiszen ők jelentik az egyik utolsó reménysugárt azoknak a családoknak, akiknek a hozzátartója elszökött, elveszett, vagy más okok miatt nem ment haza.A Kulcsár Kutató – Mentőkutyás Szolgálat Alapítvány jóvoltából Kulcsár József, az alapítvány vezetője és elnöke Molnár Viktória mentőkutya-vezetővel közösen tartott előadást az Ajkai Szakképző Iskola és Kollégium Bánki Donát Intézményegységében diákoknak egy rendhagyó tanóra keretében, hogy a fiatalok megismerkedhessenek tevékenységükkel. A mentőkutyások képekkel teli, videókkal tűzdelt beszámolójából kiderült, hogy már több mint negyed évszázada folytatják tevékenységüket Magyarországon és nemzetközileg. A prezentációban rámutattak, hogy már egészen kicsi koruktól foglalkoznak a mentőkutyának szánt ebekkel, mert a megfelelő kiképzéshez ismerniük kell az ösztönös viselkedési formákat és az állat felvett szokásait is.Jól látszott, hogy nem számítanak a zord időjárási körülmények, a kutyának végre kellett hajtania azokat a feladatokat, amit a gazda kért tőle először pórázon, utána anélkül. Az előadáson konkrét expedíciókról is beszámoltak az alapítvány munkatársai, így a diákok számára nyilvánvalóvá vált, hogy a mentőkutyásoknak nem minden esetben sikerül élve megtalálnia a keresett személyeket, ezért különösen fontos az idő, mint tényező. A mentőkutyások hangsúlyozták, hogy amennyiben valakinek a rokona, barátja eltűnik, akkor mihamarabb meg kell tenni a hivatalos bejelentést a rendőrséghez, amivel párhuzamosan már a civil mentőszervezetek felkeresése is megtörténhet.– Az expedíciókon tapasztalható emberi összefogás szinte elmondhatatlan. Furcsa, hiszen a mai világban nem jellemző az önzetlen segítség, de amikor valaki ilyen helyzetbe kerül, gyorsan szerveződnek az önkéntes csoportok, hogy segítsék a munkánkat – számolt be Molnár Viktória, felhívva a fiatalok figyelmét az alapítvánnyal való együttműködés lehetőségére, amit az ötven órás közösségi szolgálat részeként is megtehetnek a diákok. A rendhagyó tanóra kutyasimogatással és kötetlen beszélgetéssel ért véget.