HAJDÚNÁNÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2017. március 29., szerda 11:46

Szülők iskolája
Ha február vége, akkor Szülők iskolája – mondják ezt a szlogent a Bocskai István Általános Iskolában az éves programok összeállításánál. Alföldiné Ragyák Andrea szakpszichológus már 11. alkalommal tart előadást az intézmény könyvtárában, ahol gyermekneveléssel kapcsolatos, évről évre egyre aktuálisabb kérdésekről beszél szülőknek és pedagógusoknak. Előadásának célja a gyermekekkel kapcsolatos problémák korai felismerése, az esetleges gondok időbeli kezelése, illetve megelőzése.

Idén február 23-án 17 órától került megrendezésre a Szülők iskolája című program a Bocskai István Általános Iskola Polgári úti intézményének könyvtárában. A vendégeket és az előadót Székely Barnabás igazgatóhelyettes köszöntötte, aki örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ismét segítségünkre áll a volt kolléganő gyermeknevelési kérdésekben.
Az előadásra népes számú érdeklődő összegyűlt, hiszen az egyre aktuálisabb kérdésekkel foglalkozó szakpszichológus szerint is olyan témákat kell a gyermekneveléssel foglalkozó felnőttek elé tárni, mely nehéz és komoly gondok megelőzésére is szolgálhat.
A személyiségzavarok jelei már kisgyermekkorban megmutatkozhatnak, melyekre oda kell figyelnünk, s meg kell tudnunk különböztetni a kis hisztiktől, vagy a csak ritkán előforduló rosszkedvtől, félelmektől.
A kisgyermekek viselkedéseire, azok zavaraira, vagy esetleges hirtelen megváltozásait
is észre kell vennie minden velük foglalkozó felnőttnek. Más eset, ha már maga a gyermek is rájön, hogy ő valamiben más, eltér a többiektől, hirtelen adódó helyzetekre nem úgy reagál, ahogyan a többiek.
Olyan gyerekekre tudatosan is figyelni kell, akiknél fennállnak a „rizikófaktorok”, tehát előfordult már a családban hasonló eset, rendszeresen rosszkedvűek, gyakran van fejfájásuk, hasmenésük, alvás zavaruk.
Sok gyermek a teljesítményein, vagy az ezekhez vezető úton mutatja meg kóros képeit, azaz túl- vagy alig aggódós, vagy akár a szeretetet is túlontúl, vagy akár alig igényli. Iskolai eredmények akadályai lehetnek ezek a jelek, vagy akár már a jelek is figyelmeztethetnek bennünket, hogy mi az oka a teljesítményzavarnak, vagy ingadozásnak.

A szakpszichológus részletesen kitért a neurózisok és a személyiségzavarok különböző fajtáira, tüneteire. Elmagyarázta továbbá, mi a pánik és a fóbia, mik ezek okai, jellemzői. Elmondta, hogy a személyiségzavarokat fel lehet ugyan ismerni már gyermekkorban, de igazán diagnosztizálni csak 18 éves kor után lehetséges.
Szülők iskolája az előadás címe – nem véletlenül, hiszen, van, amit a szülőknek is tanulniuk kell. Ha van rá lehetőségünk, hogy olyan előadásokat hallgassunk meg, ahol gyermekeinkkel kapcsolatos problémáinkra, kérdéseinkre választ kaphatunk, érdemes megtennünk. Az, hogy milyen felnőtt válik belőlük, a mi felelősségünk. Tudnunk kell rájuk oda gyelni, hiszen a testi tünetek, a rémálmok, a magatartászavarok, a tanulási nehézségek figyelmeztető jelek arra, hogy baj van, gond lehet – s ha mi nem tudjuk behatárolni és megfejteni, van, aki segít ebben.
Szerencsére – mondta az előadó – a szülők a legtöbb esetben partnerek ebben, időben szakemberhez fordulnak kétes kérdésekben és a legtöbben saját érdeküknek tekintik a terápiás kezeléseket, a fejlesztési lehetőségeket.
Az előadás végén a jelenlévők kérdéseket tehettek fel az előadónak, aki szívesen segített a kérdezőknek olyan esetekben is, amik nem hangzottak el az előadáson.
Aki eljött, tanult és gazdagodott, hisz segítséget kapott abban, hogy jobban megismerje gyermekét, tanítványát. S ez miért fontos?
„Ismerd meg a gyermeket, hogy jobban szerethesd!” – mondta Nagy László.
Tegyük ezt: szeressük őket – tudatosan, „belülről”, empátiával, s minden lehetséges eszközzel ahhoz, hogy tudjunk megfelelően viszonyulni hozzájuk, és segíteni őket, amiben csak szükséges.
Fekete Andrea

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.