GÖDÖLLŐ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2017. április 25., kedd 09:46

Erzsébet királyné előtt tiszteleg a Gödöllői Iparművészeti Műhely legújabb kiállítása
„…a kék magasba szállok…” címmel nyílt meg  április 22-én a Gödöllői Iparművészeti Műhely Erzsébet királyné tiszteletére rendezett zászlókiállítása, kapcsolódva a „Bölcsőtől a koronáig – Gödöllő, a királyné városa” elnevezésű kulturális tematikus évhez, amellyel a város Erzsébet királyné születésének 180., és magyar királynévá való koronázásának 150. évfordulója alkalmából tiszteleg. Erzsébet királyné korának meghatározó személyisége volt, s a mai napig a magyar történelem egyik legjelentősebb asszonya, akinek személyét ma is tisztelet és számtalan legenda övezi. A most megnyílt kiállításon tizennyolc művész – talán nem véletlen, hogy valamennyi nő – általa ihletett zászlói jelenítik meg mindazt, amit a királyné, az anya, a politikus, a nő örökül hagyott az utókornak. A GIM-ház első idei kiállításán dr. Pappné Pintér Csilla alpolgármester mondott köszöntőt, aki úgy fogalmazott: Erzsébet királyné korának példaképe volt, s ma is mintaként szolgál számunkra. A kiállítást egyfajta álomhoz hasonlította, amelyben Sisi legtöbbször a virág és a szabad madár motívumokban jelenik meg. Mint mondta, rendkívül érdekes látni, hogy a tizennyolc női alkotó, hogy látja Sisit, mi az, amit ők fontosnak tartanak bemutatni, továbbadni.
A kiállítást Simonffy Márta, Ferenczy Noémi-díjas textilmű- vész, az Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége elnöke nyitotta meg, aki Erzsébet királyné életéről, és a koronázás történelmi hátteréről beszélt, majd az életünkben számtalan módon jelenlévő zászlókról szólt, amelyek egyaránt lehetnek üzenethordozók, de megjeleníthetik a hitet, vagy az összetartozást. A most bemutatott alkotásokról azt mondta, azok a vizuális művészet nyelvén hajtanak fejet Erzsébet királyné emléke előtt.
A megnyitón több, a kiállított művekre és a királynéra utaló idézet is elhangzott, Katona Szabó Erzsébet, a GIM-ház vezetője és Orosz István grafikus művész pedig Erzsébet királyné és Mészöly Dezső verseivel tisztelgett. A királyné tollából a Búcsú a tengertől és a Csingilingi-dal hangzott el, Katona Szabó Erzsébet azonban nem csak e két költeményt méltatva úgy fogalmazott: Erzsébet királyné – akinek versei csak halála után hatvan évvel kerültek nyilvánosságra – stílusát tekintve, korát megelőzően modern alkotásokat hagyott ránk. A tárlaton Aranyosi Zsuzsanna, Bányász Judit, Bornemisza Eszter, Czeglédi Júlia, B. Csernyánszky Katalin, Csíkszentmihályi Réka, T. Doromby Mária, Fóris Katalin, Golarits Erzsébet, Göbölyös Márta, Katona Szabó Erzsébet, Kelemen Katalin, Latin Anna, Makkai Márta, Morvay Ibolya, Orient Enikő, Ruttka Andrea, Sárváry Katalin textilművészek munkáit láthatja a nagyközönség. A megnyitót Marcel Hendrickx, – Gödöllő belgiumi testvérvárosa – Turnhout egykori, nyugalmazott polgármestere is megtisztelte jelenlétével. A kiállítást szeptemberig láthatják az érdeklődők.
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.