HAJDÚNÁNÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2017. május 29., hétfő 11:39

Nagy legenda a Hódos Imre Kupán – Interjú Jónyer Istvánnal
A többszörös Világ- és Európa-bajnok asztaliteniszező Jónyer István a Hódos Kupa versenyek után még sokáig beszélgetett a helyi sportolókkal, sportvezetőkkel, és a világhírű ping-pong legenda szívesen nyilatkozott Nagy Ágnes munkatársunknak is.

Hogyan kezdődött a pályája?

Miskolcon tanultam, ahol 14 évesen előbb fociztam, aztán kézilabdáztam, majd egy iskolai versenyen indultam, ahol egy nagyon kezdetleges ütővel megvertem az igazolt játékosokat. Ekkor gondoltam, hogy ez a ping-pong nem is olyan rossz… Utána 1964-ben láttam az európai döntőt, ami nagyon megtetszett. Johanson lett az legjobb barátom és Berczik Zoltán a legjobb edzőm. 1965-ben láttam két kínait, az egyikük hatszoros világbajnok volt. Ekkor már tudtam, hogy az asztaliteniszt választom. 1971-ben sikerült mindkét világbajnokot megvernem. Így indult el. 19 éves koromig Miskolcon maradtam, de 14 éves koromtól minden áldott nap Budapestre jártam edzeni. Éjjel a vonaton tanultam, még az érettségi is sikerült… nagyon kemény volt.

Nagyon elkötelezett volt, ha ilyen áldozatot vállalt az asztalitenisz iránt…

Igen… nem tudom, hogy ma bevállalnám- e… szerintem, a mai fiatalok biztos, hogy nem… Szerencsére hamar Berczik lett az edző, aki belém nevelte a kitartást, a szorgalmat és mindenek felett csak az asztalitenisz létezett számomra.

A korán megmutatkozó sikerek mellett mi az, ami vonzotta ehhez a sporthoz?

Végül is egy nagyon szép játék, bár nagyon nehéz is. A teniszhez viszonyítva ahol 5-6 alapelem van – itt 25 elemet is meg kell tanulni ahhoz, hogy továbbfejlődjön, ill. magas szintre csak akkor juthat el, ha mindegyiket majdnem a tökéletességig visz. Ehhez borzasztó sok edzés kell, napi 8–10 óra, ezen felül a kondíció… Az én időmben nagyon hosszúak voltak a mérkőzések (kb. 3 óráig tartott egy mérkőzés). Én nehezen jöttem bele a játékba, de ha 2-3 hétig tartott volna egy világbajnokság, akkor mindig én nyertem volna… A legjobb kondícióm nekem volt.

Mi az az ön által használt ütésmód, technika, ami verhetetlen volt a világ számára?

Annak idején én kezdtem az asztal fölötti oldalpörgetést, amit már a kínaiak is úgy tanítanak, hogy Jónyer banánpörgetés. Ezenkívül van a kifli-pörgetés, amely a hálót megkerülve éri az asztalt és szinte föl sem pattan. Mindig kísérletező ember voltam, a sok edzés mellett mindig kitaláltam újabb taktikákat az egyéni és a páros játékban is. A sok játék hozza az eredményt.

Hogyan alakult a kapcsolat a lengyelekkel?

Ausztriában játszottam egy csapatban két lengyellel. Az egyikőjükkel nagyon jó barátságba kerültem, a meccsek után nagyon sokat beszélgettünk, de sajnos, ő korán meghalt.

Játszik-e még manapság?

A világbajnok társammal, Klampár Tiborral bemutatót szoktunk tartani. Ketten mi párosban nagyon jók voltunk, azt lehet mondani, hogy Klampárral mi voltunk a világ legjobb párosa. Ahova hívnak, egyénileg is megyek élménybeszámolót tartani. Azonban még le vagyok igazolva Németországba, ott az Öreg Fiúk csapatban játszom.

Mit üzenne a mai sportolóknak, hogyan álljanak a sporthoz?

Sokkal többet eddzenek, mint ahogy ma tapasztalom. A kitartás valahogy nincs úgy meg, mint régen. Nekünk nem kellett mondani és csak azért is lementünk a klubba edzeni este akár 11-kor is, és éjjelekig játszottunk. Ma elég, ha pár órát eddzenek a fiatalok. Ezt azzal magyarázzák, hogy ma sokkal modernebb a játék. Ám a modern játékot is nagyon sokat kell gyakorolni, hogy valaki tökéletesítse a formáját.

Nagy Ágnes

1 csatolt kép A csapat
Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.