HAJDÚNÁNÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2017. július 24., hétfő 15:03

„A döbbenet erejével” a Kontraszt kiállítás margójára
Jó egy hónapig volt látható a Kontraszt című kiállítás, amely valóban megdöbbentő realitással mutatta meg, milyen testi-lelki szenvedés húzódik meg sokszor a mindennapokban a házak falai, kapui mögött, amiről a nagyvilág nem akar/vagy csak már későn vesz tudomást. A kiállítás a Református Egyház és Rendőrség közös család- és ifjúságmentő projektje. Egy olyan multimédiás kiállítás, amely a fiatalok és a családok életét érintő legfontosabb kérdéseket – példakép, függőségek, öngyilkosság, abortusz, családon belüli erőszak – hozza felszínre, méghozzá kíméletlenül őszintén.

A BSZC Csiha Győző Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája felnőttoktatásban tanuló diákjai is részt vettek a kiállításon.

Élményeiket, érzéseiket szerették volna megosztani ebben a pár sorban.
A KONTRASZT kiállításról először az egyik tanárnőmtől hallottam. Az első másodpercben felkeltette az érdeklődésemet és elhatároztam, hogy ezt nekem mindenképpen látnom kell. Gondoltam utána olvasok kicsit, hogy egész képet kapjak arról, hogy mi vár rám, ha elmegyek megnézni. Egészen megdöbbentőek voltak számomra a cikkek, amelyek erről a kiállításról szóltak. Azt hittem, amikor a bevezető beszélgetés után beléptem az első szobába, – mivel már nagyjából tudom, mire számíthatok - nem lesz igazán hatással rám. Hatalmasat tévedtem!

„Szomorú látni, milyen élethelyzetek lehetnek/vannak mai társadalmunkban. Azt gondolhatnánk, hogy veszély csak a külvilágban leselkedik ránk és NEM! Sokan a családban sincsenek biztonságban. SŐT!” (Erika)

Már ott, az első szobában azzal kellett szembesülnöm, hogy az, amiket olvastam, semmi ahhoz képest, amit éreztem a plakátok láttán és a film vetítése közben és után. Akkor szembesültem azzal, hogy bármilyen mélyen temetem el ezeket az érzéseket magamban, – amiket sajnos a saját bőrömön és testközelből megtapasztaltam – még mindig ott élnek bennem, újra és újra megmérgezik a lelkemet és előtör belőlem minden fájdalmas másodperc. Nagyon régen történtek ezek a dolgok, de az agyam és a lelkem azonnal elkezdett „gondolkodni”, emlékezni! Ki akartam jönni a szobából és újra eltemetni az emlékeimet. Tudtam, hogy menni fog, hiszen olyan régen „hurcolom” magammal ezt a terhet, már van benne gyakorlatom. Ezekkel az érzésekkel indultam tovább szobáról-szobára.

„Alkoholizmus, drogok, éhezés-felfoghatatlan, hogy az emberek napi szinten így élnek. A felnőttek talán tudnak dönteni, ha nem is mindig jól, hogy hogyan éljenek. Káros szenvedélyükkel tönkre tegyék mások életét, házastársnak, szülőnek, gyermeknek kell szenvednie egy másik ember rossz döntése miatt. Nem értem. Gondolom, nem vagyok ezzel egyedül? Miért hagyjuk-hagyják, hogy gyerekeket bántsanak? Mit vétettek ők? Nem kérték, hogy megszülethessenek, mi felnőttek akartuk őket!” (Ildikó)

Egészen megdöbbentő volt így, ilyen hanghatásokkal, elsötétített szobában végignézni a vetítéseket. Minden szobában szembesülnöm kellett azzal, hogy ezek a képsorok a valóságot tükrözik, és nem lehet kívülállóként szemlélni ezeket a témákat. Fájó pontokat érintenek, szembesítenek, esetleg változtatásra sarkallnak.

„Családos anyaként úgy gondolom, ez a kiállítás feltárt olyan dolgokat, amelyekre nagyon érdemes oda figyelni, mert óriási problémát jelenthet a mai generáció számára.” (Hajnalka)

A legnagyobb sokkhatás mégis akkor ért, amikor az abortuszról szóló szobába érkeztem. Egészen kegyetlen módon, kendőzetlenül mutatta be egy emberi lény elpusztítását. Fájdalmas és szívszaggató volt látni ezeket a képkockákat. Végigjártam az összes szobát, megélve minden fájdalmat.

„Egy gyermek élete, aki nem születhet meg, mert a szülei, akik még maguk is gyerekek, felelőtlenül tesznek dolgokat, a következményekkel mit sem törődve. Jól meg kell gondolni, hogy csak az hozzon világra gyereket, aki tisztességben fel is tudja nevelni!” (Ági)

„Azt azért be kell valljam, hogy az abortuszról szóló videó eléggé sokkoló volt. Ilyen részletesen még sosem láttam ezt a folyamatot. Hallani hallottam róla, hogy hogyan zajlik, de látni sokkal borzasztóbb volt!” (Zita)
„Lehet, hogy egyesek az abortuszt használják fogamzásgátlásnak? Miért? Számtalan lehetőség van a nem kívánt terhesség megakadályozására. Beszéljünk róla gyermekeinkkel, sőt mások gyerekeivel is!” (Ildikó)
Egy dolog biztos, ezt a kiállítást mindenkinek – nemre, korra való tekintet nélkül – látnia kellene, mert olyan nincs, hogy ezek a képek, filmek ne váltsanak ki érzelmeket az emberekből. Segít szembesíteni a világgal, talán megkönnyebbülést hoz, talán sebeket tép fel, de mindenképpen megmutatja, hogy merre NE haladjunk!

„A kiállítás egy visszaigazolás a jelenlegi életképről, és megmutatja azt, hogy szükség van segítségre és a hitre.” (Zsuzsi)

Mi, akik láttuk ezt a kiállítást, köszönettel tartozunk a szervezőknek. Köszönjük!

D. M. G.

1 csatolt kép Kontraszt Kiállítás