AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2019. február 8., péntek 09:11

A munkahelyi tolvaj elveszti a bizalmat és az állását
A lopással nem egy tárgyat veszít el az, akitől loptak, hanem az adott közösség tagjaihoz fűződő bizalmat. A munkahelyi lopás az egész közösséget szétzilálja, lesüllyeszti. Elindul a gyanakvás, mindenki figyel mindenkit. Ez idővel a munka rovására megy. Az Ajkai Rendőrkapitányág rendőr főhadnagya, Gyuris Mónika  tartott előadást a Molnár Gábor Műhely Alapítvány gondozottjainak február 6-án az alapítvány székhelyén. Az előadást a biztonságos internet használat február 5-i világnapja, valamint az áldozatok világnapja, amely február 22-én lesz alkalmából szervezték. A programon a devecseri Máltai szakiskola szociális gondozónak tanuló diákjai is részt vettek. A főhadnagy által vezetett beszélgetésen elhangzott, ha egy közösségben tolvaj van, ott a bizalom helyét a gyanakvás foglalja el. Ártatlanokat gyanúsíthatnak a munkatársak, akik figyelik egymást. Általában arra a munkatársra gyanakszanak, aki nehéz körülmények között él. Pedig egyáltalán nem biztos, hogy aki szegény, az tolvaj is. Romlik a munkahelyi légkör. Előfordul, hogy ezért lesz, aki felmond. Ha kiderül, ki a tolvaj, akkor először másokat tereli a gyanút, majd ha már látja, nincs más út, beismeri a tettét. Addig azonban már elültette a gyanakvást, megmérgezte a munkahelyi légkört. Ha kiderül, ki a tolvaj, kezdődik a rendőrségi eljárás, a rabosítás, a kihallgatás, esetleg ha olyan súlyú a cselekmény, az őrizetbe vétel. Lovas Irén, a Molnár Gábor Műhely Alapítvány vezetője kérdésére a sérült fiatalok elmondták, hogy rossz dolog, ha valakit előállítanak, kihallgatnak, rabosítanak. Ők még nem voltak hasonló helyzetben, és tudják, mi a törvényes és mi nem az. Egymást meglopni azért sem érdemes, mert a tolvajt a közösségből el kell távolítani azért, hogy helyreálljon a bizalom. Egy ilyen eset után célszerű biztonsági intézkedéseket bevezetni azért, hogy a bizalom és a nyugalom helyreálljon de meg is tudjuk védeni magunkat. A beszélgetésen elhangzott, hogy a sérült fiatalok nem elkövetőként, hanem áldozatként szerepelnek a bűnesetekben, ugyanis állapotuk miatt könnyű őket megtéveszteni, kihasználni. Családjuk és gondozóik felelőssége, hogy odafigyeljenek rájuk, bizalmi viszonyt alakítsanak ki velük, így probléma esetén könnyen megnyílnak. Az Ajkai Rendőrkapitányság munkatársai rendszeresen felkeresik az alapítványt, előadást, vetítést tartanak a gondozottaknak, felhívják a figyelmüket például a közösségi oldalak, az ismeretlenekkel túlzott közvetlenség veszélyeire.