DEBRECEN MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2010. április 1., csütörtök 11:00

Tudományok műhelye Debrecenben
Az elektronikai szakmák gyakorlati elsajátítására, leendő mérnökök magas szintű képzésére új oktatólabort hoztak létre Debrecenben.
A kezdeményezés a piac és az oktatás együttműködésének is tekinthető, hiszen a projektben a Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola, a Debreceni Egyetem Műszaki Kara mellett a Gazdaságvezérelt Képzési és Fejlesztési Klaszter, valamint a National Instruments Hungary Kft. vesz részt. Az ő összefogásukkal hozták létre a gyakorlatorientált szakmai műhelyt, mely a Brassai-középiskola területén talált otthonra
A laborban elektrotechnikai, mechatronikai szakemberek középiskolai és egyetemi szintű gyakorlati képzése folyik majd. A hallgatók itteni tanulmányaikat befejezve várhatóan jóval könnyebben találnak majd maguknak állást, mint mások. Ezek a szakemberek ugyanis a piac által a legkeresettebb munkaerőnek számítanak, mivel a mechatronika még gyermekcipőben járó tudomány, magában foglalja a gépezeti és villamos technikai ismereteket valamint az informatikát is. Az oktatólaborban tevékenykedő hallgatók a legmodernebb munkaállomásokon tanulhatnak, és olyan szakmákhoz kerülhetnek közel, mint a gépész-, az építész-, a környezet- és a létesítménymérnöki hivatás. A műhely nem csupán a szakközépiskola és az egyetem hallgatóinak lehet gyakorlóhelye, a képzés ugyanis a felnőttoktatásra is kiterjed.
A beruházás célja, hogy a projektben szereplő oktatási intézményekből olyan magasan képzett szakemberek kerüljenek ki, akik a versenyszféra igényei szerint magas hozzáadott értékű termékeket és szolgáltatásokat képesek létrehozni.
A képzés már 2009 szeptemberében elindult, ám a labor tovább növeli az érdeklődést az iskola iránt. Az első évben mintegy 30 hallgatóval kezdtek, ám már most több mint 200 jelentkezőre számítanak az új tanévben.
A labor kialakítását a National Instruments debreceni vállalata támogatta 5 millió forinttal. Ebből az összegből állítják majd üzembe a munkavégzéshez szükséges fizikai és műszaki tárgyak oktatására tervezett munkaállomásokat. A pedagógusállományt és az oktatási eszközöket a Debreceni Egyetem Műszaki Kara, valamint a Brassai Sámuel Középiskola és Műszaki Szakiskola adja. A gyakorlati műhely üzemeltetését az átadást követően az egyetem végzi majd.
Dr. Fábián István, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karainak elnöke az oktatólabor létrehozása kapcsán 2010. március 31-én tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az egyetem felismerte, elsősorban versenyképes, a munkaerőpiac által keresett diplomásokat kell képezni, s minden olyan projektben részt kell venni, ami növelheti a szakképzett munkaerő számát Debrecen térségében. Az elnök hozzátette: az oktatólabor létrejöttével szorosabb szakmai kapcsolatba kerülnek majd a szakiskolával is, emellett a jövőben kutatóintézménnyé alakítanák át a műhelyt. Dr. Fábián István elmondta: a középiskola elvégzése után a diákok tovább folytathatják itteni tanulmányaikat, és az érettségi után már egyetemi szinten is fejlődhetnek. Ezzel biztosítva van a Debreceni Egyetem hallgatói utánpótlása is.
Dr. Ábrahám László, a National Instruments (NI) Hungary Kft. ügyvezető igazgatója szerint fontos, hogy a labor nyitott legyen mindenki számára, így más iskolák tanulói is használhassák. Hozzátette: aki itt végez majd, könnyebben juthat álláshoz akár az NI-nél is, mivel a cég szintén keresi a magasan képzett elektronikai szakembereket. Az ügyvezető kiemelte: ha a labor az elvárásoknak megfelelő kihasználtsággal működik, akkor a jövőben is támogatják a műhely fejlesztését.

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.