MISKOLC MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2019. október 9., szerda 10:06

OKOSFŰTÉSSEL ÚJULNAK MEG AZ ÓVODÁK MISKOLCON
okosfűtéssel újulnak meg az óvodák miskolcon
Egy óvodával már elkészültek, ötben még tart az energetikai felújítás Miskolcon. A több mint 800 millió forintos uniós támogatásból a Százszorszép, a Belvárosi, a Diósgyőri, a Mesevár, a Leszih Andor úti és a Napraforgó Óvodában kicserélik a külső nyílászárókat, külső homlokzati hőszigetelést és födémszigetelést kapnak az intézmények, okos fűtési rendszert létesítenek, valamint az intézmények teljes villamosenergia igényét fedező napelemes rendszert telepítenek.
Miskolc óvodafelújítási programjában olyan épületeket alakítanak ki, amelyek energiafogyasztása megfelel a város smart&green elvárásainak. Az épületek külső nyílászáróit korszerű hőtechnikai jellemzőkkel rendelkezőkre cserélik, utólagos hőszigetelést végeznek az oldalfalakon és a tetőkön, ahová napelemeket is elhelyeznek, hogy környezetbarát módon biztosítsák az óvodák villamosenergia igényét. Mindegyik épületben új, okosfűtést is kiépítenek, amit a lapradiátorokra szerelt, vezeték nélküli kommunikációval működő okos radiátorszelepeken keresztül egy komplex épületmenedzsment-rendszer szabályoz. Ez utóbbi az alapja annak a városi energiamenedzsment központnak, amelyhez a 6 óvodán kívül minden olyan intézmény csatlakozni fog, ahol az okos fűtési- és napenergia rendszert kiépítik, vagy már kiépítették.
A város energiamenedzsment központja többek között automatikusan vezérli az intézményekben – akár termenként vagy napszaktól függően szabályozva – a belső hőmérsékletet, figyelemmel követi például a vízfelhasználást, és előre programozhatóvá teszi az épület energiafelhasználását.
Ezek a korszerűsítések intézményenként közel 70%-kal kevesebb felhasznált energiamennyiséget jelentenek, ami hozzájárul a működtetési költség csökkentéséhez, miközben az épületben tartózkodók hő- és komfortérzete jelentősen javul.
A Belvárosi Óvodát már csatlakoztatták az energiamenedzsment rendszerhez, mivel ott – jóval határidő előtt – befejeződött az energetikai korszerűsítés, amit a fenntartó önkormányzat költségvetéséből egyéb felújításokkal is kiegészítettek, így a gyermekek ezen a héten visszaköltöztek az óvodába.
A többi óvodánál azt ígérték a kivitelezők, legkésőbb ez év végére végeznek az energetikai célú felújítással.
Összességében Miskolc újra egy lépéssel közelebb került egyik fontos célkitűzéséhez, miszerint 2030-ra a városi intézmények 100%-ban helyben termelt megújuló energiát használjanak, és jelentősen csökkentsék az üvegházhatású gázkibocsátást.
A Széchenyi 2020 programban Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint Kedvezményezett a TOP-6.5.1-16 azonosító számú „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” című pályázati felhívásban ebben az évben még az alábbi projektrészeket valósítja meg:
·         Százszorszép Óvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00011, támogatás összege 160 457 840 Ft.
·         Napraforgó Óvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00010, támogatás összege 165 982 702 Ft.
·         Mesevár Óvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00007, támogatás összege
65 088 073 Ft.
·         Diósgyőri Óvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00009, támogatás összege
138 292 493 Ft.
·         Leszih Andor úti Tagóvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00020, támogatás összege 138 292 493 Ft.
A Széchenyi 2020 programban Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, mint Kedvezményezett a TOP-6.5.1-16 azonosító számú „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” című pályázati felhívásban megvalósította a Belvárosi Óvoda energetikai korszerűsítése TOP-6.5.1-16-MI1-2017-00012 kivitelezését, a támogatás összege 154 932 975 Ft.

1 csatolt kép Okosfűtés az óvodákban