AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2019. november 25., hétfő 12:02

A hajléktalanszállón is szép a karácsony
A nap 24 órájában nyitva áll a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület – Gondviselés Háza ajkai hajléktalanokkal foglalkozó intézménye. Ajkán a Gyár utcai épületben nappali melegedő és éjjeli menedékhely is működik. Az idei évtől, már májustól-novemberig sem kellett az otthontalanoknak az utcán tölteniük az éjszakát. Nagy Bernadett intézményvezetőtől megtudtuk, hogy éjszakára 10 férfinak tudnak szállást biztosítani, de további 5-6 embert is el tudnak helyezni, ha a körülmények úgy kívánják. Nőket éjszakára nem tudnak fogadni. A nappali melegedő feladata, hogy a hajléktalan személyeknek biztonságos, az időjárási viszontagságok ellen védő nappali tartózkodás lehetőségét, valamint ügyfelei számára a fűtött, barátságos közösségi együttlétet, a biztonságos pihenést, személyes tisztálkodást biztosítsa. Ezen kívül a ruházat tisztításában, az ételmelegítésben, és az információadásban segít. Mentális és szociális segítséget nyújt. A nappali melegedőt, bárki igénybe veheti. A feltétel a tüdőszűrő papír, valamint az orvosi igazolás arról, hogy az igénybe vevő nem szenved fertőző betegségben. Az intézmény csak nagykorúakat tud fogadni, a legfiatalabb kliens 19 éves volt, a legidősebb 67. Az intézmény nem csupán tisztálkodási vagy éjszakai pihenési lehetőséget nyújt, hanem kitörési lehetőséget is. A szociális gondozók tudnak segíteni a munkahelykeresésben, az önéletrajz megírásában, akinek hiányoznak az iratai, azok pótlásában is segítenek. Ami, ebben az élethelyzetben nagyon fontos, érzik, hogy valahova tartoznak, van, aki megérti és támogatja őket. Aki a társadalom perifériájára került attól gyakran elfordulnak a barátok, ismerősök, pedig önhibájukon kívül is kerülhetnek nehéz helyzetbe, elég egy hosszabb betegség vagy a családi kapcsolatok megromlása. Aki ki akar kerülni ebből az élethelyzetből, annak segítenek, hogy talpra tudjon állni. Több cég is kínál olyan munkalehetőséget, ami szállást is biztosít. Akit ilyen helyre felvesznek, a jövedelemszerzés mellett megoldotta a lakhatását is. Többen komoly és tartós betegséggel küzdenek, emiatt számukra nehezített a társadalomba való visszailleszkedés, így rehabilitációjuk szinte lehetetlen. Gond lehet még a bejelentett állandó lakcím hiánya, mivel az ilyen álláskeresőket sok munkáltató elutasítja. Néhányan a nyitás óta, 13 éve veszik igénybe az intézmény szolgáltatásait. Az ünnepek közeledtével az adományozók az intézmény ellátottaira is gyakrabban gondolnak, ezért ebben az időszakban több és változatosabb élelmiszert tudnak biztosítani a gondozottaknak. A karácsonyt is igyekeznek meghitté, családiassá tenni: fát díszítenek, a kliensek kérése alapján készítik az ünnepi ebédet és a vacsorát.