AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2020. május 16., szombat 20:52

Ajándék a bolgárkertnek a bolgár önkormányzattól
Kettőszáz darab paradicsom palántát ajándékozott a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke dr. Muszev Dancso, és tagja, Tütünkov Jordán a bolgárkertnek. A palántákat kedden, május 12-én vette át Budapesten Keresszegi Ferenc, a bolgárkert megbízott vezetője, és másnap  délelőtt már el is ültették itthon azokat. A magokat  Bulgáriából hozták, a palánták Halászteleken a bolgár kertészetben fejlődtek. A kertészet tulajdonosa  bolgár származású. A bolgár önkormányzat tagjai elmondták, hogy a médiából értesültek az Ajkán folyó, az országban egyedülálló közösségi termelési formáról, a bolgárkertről és annak a történetéről. A palánták Bulgáriából érkeztek, az ajkaiaknak az ajándékozók ígérték, hogy jövőre ismét kapnak vetőmagot illetve palántát. Megtudták, a termés kicsit más lesz, mint a Magyarországon megszokott. Remélik, az időjárás kedvez a mezőgazdaságnak, és bőséges termést hoznak a tövek, a paradicsomot örömmel fogyasztják. Kovács Tibor gondnok és három munkatársa szerdán kora reggel kiásta a tövek helyét, elültette a palántákat, meglocsolta, majd betemette azokat. Az összeszokott csapat néhány óra alatt végzett. A kertben vegyszermentes termelés folyik. A termés mennyisége és minősége jó, tavaly a fél hektáron közel 800 kg konyhakerti növényt takarítottak be. Az idén nagyobb területet vontak be a művelésbe, így várhatóan a mennyiség is nő. Az önkormányzat által kezdeményezett, harmadik éve futó közösségi termelés egyre népszerűbb a lakosság köreiben. Minden évben jelentkeznek új gazdálkodó családok, már csaknem huszan művelnek parcellát. Aki kedvet érez a termeléshez, még jelentkezhet. Vonzó a vegyszermentes termelés, a jó minőségű termőföld, amelyet díjmentesen biztosítanak számukra, a szakmai segítség, a locsolási lehetőség, és mivel a kert kerítéssel körbevett, így biztonságos.  A termés mennyisége és a minősége is megelégedettségre ad okot. A kert munkatársaitól aki igényli, az előző éven termett növényekből származó vetőmagot, szakmai tanácsadást kap. A termelés másik fontos része a rászorulók segítése. A kert munkatársai által gondozott parcellák teljes termését, valamint a kertbarátok által a terményből felajánlott tíz százalékot a családsegítő központnak adják át, amelynek munkatársai eljuttatják azt a rászorulóknak. A területen gyógynövényeket is termesztenek, a gyógyteákat rendezvényeken mutatják be és kóstoltatják. Már csaknem 40 féle teát készítenek, többek között csalánt, citromfűt, mentát, akácvirágot és galagonyát.