AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2020. június 3., szerda 09:49

Múzeumban látható az egykori szállító
A Bányászati Múzeumban látható júniustól az a Karlik-féle szállító, amely az Ármin bányából juttatta el a szenet az osztályzóhoz. A berendezést, amely sorszáma 529, a Skoda gyárban készítették 1926 -ban Pilsenben. A korszakban a Skoda gyártotta a legjobb eszközöket, az ajkai bányában több is működött azokból. Ott készült a padragi bánya mozdonya, amely ma szintén a múzeum szabadtéri gyűjteményében látható, valamint a lift sebességmérő. Ibránszki Pétertől, a múzeum munkatársától megtudtuk, a kibányászott szenet a szalagra tették, amelyen a törő összeroppantotta a nagyobb darabokat,  majd a rostán a port kiszűrték, az átkerült az erőműhöz, a nagyobb darabok felkerültek az osztályozóra, ahol az asszonyok szétválogatták. Ez a szén  került a lakossághoz és biztosította az otthon melegét. A bányászat 2004-ben megszünt Ajkán, az önkormányzat lebontatja a Csingervölgy központjában álló elhagyott épületeket. Gerencsér Hildától, a városrész önkormányzati képviselőjétől megtudtuk, októberben az egykori fürdőépület bontása kezdődött, majd a mellette levő osztályozóé, amely folyamatban van. Onnan emelték ki az ipari műemléknek számító szállítót, amelyből ez az egyetlen darab van az országban.