AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2020. június 19., péntek 18:09

A piercing és a tetoválás hónapokig kizáró ok a véradásnál
A vírushelyzetben sem állt le a véradás, bár a Magyar Vöröskereszt munkatársainak nehezebb dolguk volt a szervezéssel. Az évek óta bevált menetrend felborult, de az emberek segítőkészsége nem hagyott alább. Veszprém megye ekkor is 103 százalékot teljesített, amellyel az ország 5 legjobb megyéje soraba került. Több, mint ötezren adtak vért. Ez önmagában hatalmas szám, hát még akkor, ha tudjuk, minden véradó 3 életet ment meg, tudtuk meg Magyar Lászlóné koordinátortól.A közösségi portálon gyakran találkozunk olyan bejegyzéssel, amelynek posztolója arra kér mindenkit, hogy adjanak vért műtétre váró vagy balesetet szenvedett embernek. Létezik ilyen úgynevezett irányított véradás, főként a ritka vércsoportú betegek esetében van szükség ilyenre. Mielőtt felkeressük a legközelebbi vérellátót, nezzük meg a posztolás dátumát. Ha néhány napja tették ki, nagy eséllyel még aktuális, de ha egy éve, már biztos, hogy nem. Attól függetlenül adhatunk vért, de azzal más beteg gyógyulását segítjük. A koordinátortól megtudtuk, hogy az iskoláktól, ahol már vannak nagykorú diákok, sok segítséget kapnak. A tanév elején és végén az intézményben megszervezhetik a véradást, sok diák él is a lehetőséggel, valamint tanáraik is példát mutatnak. Az idén tavasszal a koronavírus miatt nem volt erre lehetőség, de ez nem azt jelenti, hogy a fiatalok nem adtak vért. Aki fontosnak tartotta, a lakóhelyén szervezettre jelentkezett. A piercing viselése és a tetoválás fél évre kizáró ok. A szervezők tudnak olyan fiatalról, aki ezért mondott le a tetoválásról. Bizonyos gyógyszerek szedése, a vérszegénység és több állapot vagy betegség esetén szintén nem lehetséges a véradás, de a donorok vizsgálatát végző orvos azokra mindenkinél rákérdez. A vírusveszély idején a jelentkezőket kikérdezték, hogy jártak-e külföldön bizonyos térségekben, kerültek-e kapcsolatba fertőzött személyekkel, éreznek-e magukon a vírusfertőzésre jellemző tüneteket. A távolságtartásra és a fertőtlenítésre vonatkozó szabályokat is betartották. A cégek is együttműködőek, biztosítják a dolgozóiknak a lehetőséget. Nagyobb rendezvényeken is jelen vannak, például az ajkaiak által is gyakran látogatott kapolcsi művészetek völgyében. Az idén a nyári rendezvény elmarad, az őszi kapolcsi hétvégéken ott lesznek. Az a tapasztalat, hogy azokon a településeken működik igazán jól a véradás, ahol az önkormányzat is támogatja. Ajkán is számíthatnak a városvezetésre. Sok állandó véradó van a városban, a legtöbbször, 160 alkalommal egy 1957-es születésű  férfi segített, a második legaktívabb 137 véradásra jelentkezett. Vért adni 18 és 65 év között lehetséges. Sokan mondták, jó érzés, és a további segítségnyújtásra motiválja őket, hogy amikor felhasználásra kiszállítják a vérüket a kórházba köszönő sms-t kapnak. - Köszönettel tartozunk embertársainknak segítségükért, hiszen a megszorítások ellenére , a lehetőségeink csökkenésével mégis szép eredményt érünk el támogatásukkal, a kevesebb tervszámokhoz és helyszínekhez képest többen jönnek véradásra felhívásunkra, fogalmazta meg Magyar Lászlóné.Az egészségügyi intézmények vérkészítményekkel való ellátása folyamatos feladatunk, azok nélkül sok esetben a gyógyítás kivitelezhetetlen, ezért kérünk mindenkit, aki egészségesnek érzi magát és a fenti korlátozással nem érintetett, hogy a következő időszakban vegyen részt véradásainkon. A pontos címekről és időpontokról a www.veradas.hu és a www.ovsz.hu weboldalon tájékozódhatnak. Közös érdekünk, hogy a koronavírus-járvány idején is folyamatosan biztosítani tudjuk a szükséges vérkészítményeket beteg embertársaink számára.