AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2020. november 30., hétfő 10:18

Szent Borbála, a bányászok védőszentje
A bányásztársadalom koszorúzással, ünnepi beszéddel emlékezett Szent Borbálára december 4-én. Az idén a járványveszély miatt az ünnepi rendezvények elmaradtak.  A csingervölgyi lV. Boldog Károly Király Kápolnában  a vasárnapi, december 6-i szentmisében az idén is megemlékeztek a jeles napról. A kápolna egyik oltárképe Szent Borbálát ábrázolja Farkas Imre bódéi festő alkotásán, a falon a nemzeti színű és a vatikáni  mellett levő  bányász zászló is jelzi, hogy ez egy bányászkápolna. A harangjátékban  minden nap délután 2 órakor a Bányászhimnusz hangzik fel.Szent Borbála ünnepe a bányásztársadalom egyik jeles napja, amelyre 1992 óta emlékeznek. Ajkán az Agorán a Borbála szobornál tartottak ünnepi megemlékezést a város vezetői, a bányász szakszervezetek, közösségek, hagyományőrzők és az ajkai bánya  egykori dolgozói vettek részt. Borbála legendája a villámcsapással fonódott össze, ezért olyan szakmák művelői tartják védőszentjüknek, amelyek a tűzzel, a váratlan veszéllyel kapcsolatosak. Borbálát, a 14 segítő szent egyikét a váratlan és készületlen halál elleni oltalmazónak is tekintik. A sújtólég és más váratlan veszély fenyegetettségében dolgozó bányászok ezért is fohászkodtak hozzá a leszállás előtt. Őt tartja védőszentjének a bányász, a kohász, a tüzér, a tűzszerész, a kőműves, az erdész, a hegymászó, az építész. Régen az emberek a zivatar idején, a villámlás, valamint tűzvész idején is hozzá fohászkodtak.