AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2021. január 22., péntek 14:24

Kibújik a medve a barlangjából?
Az időjósló napok egyike február másodika Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, amelyhez egy kedves néphagyomány kötődik. Ezen a napon a medve kibújik a barlangjából, és ha meglátja az árnyékát, akkor visszabújik és alussza tovább a téli álmát. Ha nem látja meg az árnyékát, akkor bízva abban, hogy a tél lassan véget ér, kint marad. A népi megfigyelés szerint, ha február elején jó idő van, süt a nap, akkor még nincs vége a télnek, hidegek jöhetnek, ha pedig zord, téli, borongós az idő, akkor már közeledik a tavasz. Ajkán a Bánki Donát Természetbarát Egyesület tagjai hosszú évek óta mindig útnak indultak február első hétvégéjén medvenyom kereső túrára a Jókai bányához közeli Savanyó Jóska barlanghoz. Mivel a környék erdeiben nem él medve, ezért a hátizsákban vittek magukkal játék mackókat, amelyek aztán a barlangnál mindegy, hogy sütött-e a nap vagy sem, előbújtak, és addig kint is maradtak, amíg az egész csapat nem készített közös fotót velük. Káldi Géza túravezetőtől megtudtuk, ha medvét nem is, de néha denevért találtak a barlangban. Az idén csoportos túrát még nem tudnak tartani, de javasolja a kirándulni szeretőknek, hogy egyénileg, vagy családosan keressék fel a barlangot.