AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2022. szeptember 9., péntek 07:45

Egyre nagyobb az igény a bolgárkertben a parcellákra
A szárazsághoz is alkalmazkodnak a termelésben
A változó éghajlati viszonyokhoz alkalmazkodva próbálják a termés minőségét és mennyiségét szinten tartani a Bolgárkertben termelő kertbarátok. Már a tavalyi szárazság is nyomot hagyott az idei termésben. Az idei hosszan tartó csapadékmentes időszakban locsolással pótolták a területen a szükséges vízmennyiséget, azon kívül a föld nedvességét megtartó mulcsozással is dolgoznak. Ugyancsak az eredményességet növeli a   szárazságot jobban tűrő növények termesztése. Kovács Tibor, a Bolgárkert gondnoka kérdésünkre elmondta, hogy jövőre újabb megoldásokban gondolkodnak. A csepegtetéses öntözés nem megoldható, ezért az árasztásos módszert használják. Célszerű olyan növényeket ültetni, amelyek nagy leveleikkel takarják a talajt, valamint a kisebb növények köré magasabbakat ültetni, amelyek árnyékot tartanak. A szárazságot jól tűrő növények ültetése is megoldást jelenthet. Szeptember elején sok termény még érik, betakarítás előtt áll. Az elmúlt időszak csapadékos időjárása jót tett a kertnek, szép minden. A száraz időjárás a jövő évi talajelőkészítésben is változást hozott. A betakarítást követően az őszi szántást kihagyják, így a talajon a téli csapadék megmarad, és tavasszal, ha a kerti munkákra alkalmas lesz az időjárás, a nedves földbe tudnak veteményezni. Jövőre nő a kertbarátok száma, sokan érdeklődnek a vegyszermentes termelés iránt. Az önkormányzat a területet díjmentesen biztosítja, a kertbarát szakemberektől és a többi termelőtől is kap segítséget, tanácsokat. A locsolás is díjmentes minden termelőnek. A kertbarátok közösséggé válnak, ahova jó tartozni. A termelésben részt vevők a termény egy részét felajánlják közösségi célokra.Kovács Tibor és munkatársai egy nagyobb parcellán gyógynövényeket termesztenek. Ezek a növenyek szárazságtűrőbbek, a szikes talajon is jól teremnek. Sok növény, például az orvosi zsálya, a levendula, a citromfű, a cickafark, az aranyvessző nagyon szép. A Diabetesz klub tagjai tovább folytatják a lélekkertészetet, a virágaiknak a gyógynövények mellett biztosítottak helyet. A két dolog kapcsolódik egymáshoz, a virág a léleknek tesz jót, a gyógytea a testnek. A klub tagjai a kertészkedés után a teaházban beszélgetés mellett gyógyteákat kóstolnak.