AJKA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2022. november 5., szombat 10:25

zene minden területén sikeres Szücs Krisztián
Zenész, zeneszerző, hangszerelő, karmester, zenepedagógus. Hetedik éve annak a zeneiskolának a vezetője, ahol 1983-ban hát esztendős kisgyerekként kezdte a zenei tanulmányait. Szücs Krisztiánt már külföldön is jegyzik, 2013-ban bekerültek a Ki kicsoda Magyarországon nemzetközi lexikonba. Tanít, miközben ő maga is tanul, szervez, mindenütt helytáll. Fáradhatatlan.A jelenlegi nevén Ajkai Kocsár Miklós Zeneiskola és Alapfokú Művészeti Intézmény az idei tanévben ünnepli fennállása 60. évfordulóját. Annak megünneplése is számos feladatot ad. A nyári Ifjúsági Fúvószenekari Workshop, amelynek ő az ötlet gazdája és szervezője, időpontja is megvan, július 9 és 15 között tartják Városlődön.A tanév is sok feladatot ad. A 240 növendék és 23 tanár tevékenységét összehangolni sem kis feladat. A zeneiskolában egyéni oktatás folyik. Fontos a személyes kapcsolat. Ha a tanár látja, hogy a tanítványának rossz kedve van, meg tudja vele beszélni, hogy mi a baj. A gyerekek az örömüket is elmesélik, akkor együtt örülnék velük. Az iskola létszáma hosszú idő óta stabilan tartja a 240 fő körülit. A pandémia a zeneoktatásnak sem használt. Az elmúlt tanévben 210 növendék végzett, de azóta visszatért a megszokott szintre. - Ajkán sok lehetősége van a fiataloknak a szabadidejüket eltöltésére, ezért is öröm, hogy a zeneoktatás változatlanul népszerű - mondta. A cél sem változott. Egy 1976-os irat került nemrég a kezembe, amelyben azt írják le, hogy a kiemelkedően  tehetséges növendékek középfokú vagy felsőfokú zenei tanulmányokra való felkészítése, a többiek zenekari vagy énekkari részvételre alkalmassá tétele az elvárás. Megismertetni Magyarország zenei kincseit, a zenét értő embereket nevelni. Az alapvető értékek  ugyanazok, miközben folyamatosan változik a világ, amihez az iskolának is alkalmazkodnia kell. A folyamatos megújulás itt is alapvető. Szücs Krisztián útja a Győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskol@ba vezetett 1991-ben. A Győri egyetemen 2005-ben szerzett trombitatanári és kamaraművészi diplomát. Felsőfokú tanulmányai idején több szimfónikus zenekarban játszott, színházi zenekarok án állandó kisegítőként alkalmazták. Ekkor érte el első nemzetközi sikereit, 2000-ben beválasztották a Berlini központú Jeunesses Musicales ifjúsági Világ zenekarba, ahol harmadmagával képviselte Magyarországot.  Passauban nemzetközi díjat nyert 2001-ben Kamara együttesével. A zeneiskolában rézfúvós tanárként 2011 óta dolgozik, abban az évben lett az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar karnagy a, amellyel 2014-ben a közönség szavazatok alapján Veszprém megye Príma díját kapták. Az Ajkai Zeneiskola ifjúsági Fúvószenekarát 2015 őszén alapította újra. A könnyűzenében is otthonosan mozog, 1996 óta folyamatosan jelen van a könnyűzenei életben, több, mint 60 nagylemeze működött közre, 2009-ben felkérést kapott a Pál utcai fiúk underground együttes 25 éves jubileumi koncertjén való közreműködése, azóta a csapat állandó vendégszereplője. Jambalaya nevű zenekarával 2010-ben Gundel művészeti díjban részesült. A Pécsi Balett felkérésére az ajkai kötődésű 30y együttes tagjaival közösen írt zenét. Európa csaknem minden klubjában, koncerttermében fellépett. Mindezek mellett két újabb diplomát szerzett, közoktatásvezetőit a Budapesti Műszaki Egyetemen, okleveles fúvószenekari karnagy művész diplomát a Győri Széchenyi Egyetemen. A Bányász fúvósokkal városi rendezvényeken is gyakran találkozhatnak az ajkaiak. A csapatban generációváltás zajlik, jönnek a fiatalok, hozzák a saját értékrendjüket, stílusukat. Ezen a téren is fontos a megújulás. Az amatőr csoportokat, amelyeknél nem jár pénz a tagoknak a szereplésért, a zene szeretete, a jó közösség, a közös élmények tartják össze. Ha ez megszünik, a csapat is felbomlik. Régen a bányában a zenekarok tagjai munkaidős kedvezményt, anyagi juttatást kaptak, az elhunyt zenészt a bánya temettette el az özvegyének nyugdíj járt. A zenekar már viszont már az 1930-as években is törekedett a saját bevételre, mozgókép színházat terveztek és a némafilmek alatt zenéltek volna. Azt nem lehet tudni, hogy miért nem valósult meg. Az a fontos, hogy a zenekar, amelyik két év múlva ünnepli fennállása századik évfordulóját, ma is aktív. A jelenlegi tagok feladata, hogy a bányász fúvós kultúra hagyományát megőrizzék, ápolják és mindezt át tudják adni az utókornak.