BUDAPEST FŐVÁROS XIII. kerület Önkormányzata
2010. szeptember 20., hétfő 16:28

Megnyílik az első Családi Napközi a XIII. kerületben
2010. szeptember 21–én, kedden 9.00 órakor, az Esküvő köz 1-3. sz. alatt dr. Tóth József polgármester, országgyűlési képviselő adja át az első önkormányzati családi napközit, amely az első ilyen jellegű intézmény a fővárosban. A családi napközi a 20 hetes - 14 éves gyermekek részére nyújt napközbeni ellátást, ingyenesen. Előnye a kis gyermeklétszám és rugalmasan igazodik a munkabeosztásához.


A XIII. kerületben 7 telephelyen, 952 férőhelyen biztosított a bölcsődei szolgáltatás. A bölcsődés korúak (0-3 év) száma 3 310 fő. Az utóbbi három év alatt számuk emelkedett. 2007-ben a szülők 19 %-a vette igénybe a szolgáltatást, 2009-ben 21,4%-a, ez az arány 2010-ben 29 %. A további fejlesztések eredményeként a bölcsődés korú gyermekek 31%-ának tudunk ellátást, gondozást biztosítani. Az uniós elvárás 25%.


A gyermeklétszám növekedése a bölcsődei és óvodai ellátás iránti igények növekedést okozta. Az önkormányzat felismerve a családi napközi szerepét és előnyeit, döntött a családi napközi hálózat alapítása mellett. A program első lépcsője az Esküvő közi, három telephelyű családi napközi. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. A pályázaton nyert támogatás 14 895eFt. Az átalakítás költsége: 19 millió, az egyszeri beszerzés: 3 millió, a működtetés költsége: 14 millió forint.


Az önkormányzat működtetésében szakképzett gondozónők látják el a gyermekeket. Az Egyesített Bölcsődében nyújtott többletszolgáltatásokat is (gyógypedagógus, logopédus, gyermekpszichológus) biztosítja az önkormányzat. Hasonlóan a bölcsődékhez, az önkormányzat átvállalja a gondozási díjat, így térítésmentes a családok részére.


A gyermekek nappali ellátásával az önkormányzat megteremti annak feltételeit, hogy a szülő munkába álljon, elhelyezkedjen, vagy segítő képzésen vegyen részt.  A gyermekbarát, biztonságos környezet, és a személyiség harmonikus fejlődéséhez szükséges feltételek biztosításának eredményeként a minőségi kisgyermekgondozás a hátrányos helyzetű családok gyermekei esetében meghatározó jelentőségű a szocializációs hátrányok leküzdésében.


A szakemberek a szakmai program összeállításánál és megvalósításánál különös gondot fordítanak a gyermekek egyéni igényeinek, szükségleteinek figyelembevételére, önkifejezésük, és közösségi érzésük kifejlődésének segítésére.

Forrás: Önkormányzati sajtószolgálat

MTI nonprofit Zrt. 2009  © Minden jog fenntartva.