Önkormányzati sajtószolgálat
MTI - hírügynökség
2024. április 27. szombat
Hírek témák szerint

BUDAPEST FŐVÁROS ÖNKORMÁNYZATA
2011. május 3., kedd 18:25

Egyedülálló kiállítás nyílt a budai várhegy mélyén
A világon is egyedülálló kiállításnak ad otthont május 3-tól a Sziklakórház Múzeum Friedrich Born tiszteletére, aki több mint 15 ezer magyar ember életét mentette meg a II. világháború alatt. Emellett ugyanott a légoltalmi riasztóközpont is megtekinthető, valamint helyt kapott egy történeti-műszaki tárlat is.   
 
A Sziklakórház históriája sok szálon kapcsolódik a Magyarország és fővárosunk történetét meghatározó eseményekhez, így a második világháború, Budapest ostroma, az 1956-os forradalom és a hidegháború korszakához. A múzeum munkatársainak kutatási eredményeit mutatják be azok kiállítások is, amelyek megnyitóján számos illusztris vendég is tiszteletét tette, Svájc magyarországi nagykövetétől kezdve Habsburg Györgyön, a Magyar Vöröskereszt elnökén át egészen Francois Bugnionig, a Nemzetközi Vöröskereszt független tanácsadójáig. Érdekes apropót kínált az eseményhez az is, hogy a Magyar Vöröskereszt épp a napokban ünnepli 130. évfordulóját.
 
 
A nemzetközi anyaszervezet a második világháború alatt kibővítette tevékenységi körét, melynek fókuszában így már a hadifoglyok védelme állt. Itt kapcsolódik a történetbe az eredetileg svájci üzletember, Friedrich Born, aki ugyan már 1936-tól Budapesten élt, de 1944 májusában lett a Vöröskereszt követe. Born – akiről a budai alsórakpart Lánchíd és Erzsébet híd közötti szakaszát elnevezték - teljes zsidómentő akciót szervezett, egyaránt koncentrálva a felnőttek és a gyerekek menekítésére. Budapest ostroma alatt, 1944 decemberétől az állandósult bombatámadások miatt biztonságos helyet keresett munkája folytatásához, így irodáját a budai várhegy mélyén található Sziklakórház területén rendezte be. Egyik munkatársa a „legnagyobb magyar” leszármazottja, Széchényi Ilona (aki önkéntes vöröskeresztes ápolónőként dolgozott a kórházban) volt, Andrássy Ilona és Cziráky Alíz grófnőkkel együtt.
Nyitó beszédében Szentes Tamás egészségügyért és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes két személyt emelt ki ebből az időszakból: Szendy Károlyt, Budapest akkori főpolgármesterét, aki az 1930-as években elrendelte a Sziklakórház megépítését - pedig az a világválság után néhány évvel irreális beruházásnak tűnt. Az idő azonban mégis a városvezetőt igazolta, hiszen az intézmény nem csupán a ’44-’45-ös ostrom, de később az ’56-os forradalom idején is ezrek életét mentette meg. Széchenyi Ilona grófnő pedig áldozatos munkájával segítette a kórház működését, szolgálva a rászorulókat. „Az arisztokrácia és a nemesség erkölcsi példamutatása és áldozatkészsége olyan érték volt a társadalomban, amit manapság annak részéről sajnos már csak nagyon ritkán tapasztalunk” – állapította meg Szentes Tamás. Jellemző volt egyébként a korra, hogy hazájába visszatérve Born tetteiért nem hogy elismerést nem kapott, de még meg is hurcolták, s csak halála után méltatták kellő módon tevékenységét – így kapta meg például 1988-ban a Világ Igaza kitüntetést.
 

 
A Friedrich Born emlékkiállítás mellett átadták a hihetetlen műszaki zsenialitással létrehozott Sziklakórház – sokszor hátborzongató eseményekkel átszőtt – történetét feldolgozó részleget, valamint hazánk egyetlen eredeti helyszínen fennmaradt és bemutatható állapotban lévő polgári védelmi riasztóközpontját is. Utóbbiban állandó készültséget és rendszeres gyakorlatokat tartottak, innen kapcsolták a kerületi légiriadó szirénákat és hangosbeszélőket. A hidegháború alatt titkosított (majd egészen 2002-ig szigorúan titkos), és a civil lakosság számára készültségben tartott objektum technikai eszközkészlete, berendezései, helyiségei, valamint funkciói segítségével az emberi élet védelmében megnyilvánuló nagyszerű mérnöki kvalitás ölt testet.
 
A látnivalók lényegét talán Francois Bugnion érzékeltette a legfrappánsabban, aki úgy fogalmazott: „Amit a Sziklakórház nyújt az érdeklődő számára, az nem csupán egy hatásos történelem óra, hanem az nagyon is vonatkozik a mai világra. Mert egy dolog máig nem változott a háborúban: az emberi szenvedés”.
 
 
Szöveg: Vass János
Fotó: Majtényi Mihály


2 csatolt kép 21
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Önkormányzati érdekszövetségek hírei
Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozója
2018. június 28., csütörtök 12:56
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége    2018. június 29-30-án  Gödöllőn rendezi meg a
 Magya...
TÖOSZ állásfoglalás a 2018. évi központi költségvetésről
2017. május 26., péntek 09:27
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kibővített Elnöksége 2017. május 23-ai ül...
Országos önkormányzati szövetségek szolidaritási nyilatkozata
2016. június 8., szerda 19:13
Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) önkormányzati oldalát képviselő Elnökök T...
Belügyminisztérium hírei
Közlemény
2010. július 23., péntek 15:49
A belügyminiszter 2010. július 22-ei, a működésképtelen helyi önkormányzatok támogatásáról szóló ...
A megszűnt Önkormányzati Minisztérium archív hírei
Az önkormányzati rendszer átalakításáról, az önkormányzatokat ...
2010. június 28., hétfő 17:02
Az új kormány önkormányzatokat érintő elképzeléseiről esett szó az ETK Önkormányzati Klub legutób...
Kormányzati segítség a zempléni településeknek
2010. május 13., csütörtök 11:29
Dr. Pataki István, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és dr. Hoffmann Imre, az Ország...
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.