Önkormányzati sajtószolgálat
MTI - hírügynökség
2024. május 17. péntek
Hírek témák szerint

BUDAPEST FŐVÁROS XXI. Kerület - Csepel Önkormányzata
2012. október 30., kedd 12:39

Miért hasznos a komposztálás?
A Csepeli Városgazda Közhasznú Nonprofit Zrt. a csepeli önkormányzat támogatásával, még ez év szeptemberében elindította  a komposztálási mintaprogramot a kerület kertes, családi házas övezeteiben.

Kérdőíveken lehetett jelentkezni és ezáltal díjmentesen igényelni egy 640 literes műanyag ládát, amelyet személyesen október 29-én, a Rákóczi Kertben tartott előadás után vehettek át a kerttulajdonosok és amely három év rendeltetésszerű használat után kerülhet saját tulajdonukba. Addig Csepeli Városgazdával szükséges együttműködni, aki évente egy alkalommal ellenőrzi a felhasználást és ha szabálytalanságot tapasztal, vagy nem valósul meg a komposztálás, akkor vissza kell szolgáltatni a ládát. Sérülés esetén a kedvezményezettek kötelessége a kijavítás vagy a kár megtérítése.
Gombik Imre, a Csepeli Kertbarát Kör Egyesület vezetőjének előadásából továbbá azt is megtudhattuk, hogy 2014 december elsejétől tilos lesz az avar és a kerti hulladék égetése. „Ezért is megnő a komposztálás szerepe, arról nem beszélve, hogy egy nagyon értékes mesterséges humuszt kapunk, ami pótolja a műtrágyát. A szabályszerű használatra rátérve elmondta: a szellőzés érdekében be kell helyezni egy 10 centméter átmérőjű csövet és szárazság esetén ezen keresztül is locsolni kell. Többnapos esőzés esetén pedig rá kell tenni a ládára a tetejét, mert a sok víz sem jó. Jó komposztálással csökkentjük a hulladékot, ugyanakkor javítjuk a talaj minőségét, segítjük annak felmelegedését. Jó minőségű termőföld kialakulásához szerintem minimum nyolc, de inkább tizenkét hónapra van szükség. Szándékainkat illetően a szomszédokkal mindenképpen érdemes beszélnünk.
A láda elhelyezése lehetőleg árnyékban történjen, de ne túl mélyen és a láda aljára úgy öt centiméter mélyen tegyünk faágakat. Egyáltalán ne kerüljön bele hús, csont, festék, olaj, cserép és nehézfém. Még egy jótanács: kéthavonta „át kell keverni” - fejezte be az előadását a CSKK Egyesület vezetője.
Több körülöttem ülő lakost megkérdezve elmondták,  hogy nagyon helyeslik és dicsérik ezt a lehetőséget, mert még mindig sokan nem ismerik a kedvező hatásokat, viszolyognak az esetlegesen várható „mellékhatásoktól” amik - mint az előadásból  megtudtuk - megfelelő kezelés esetén nem következhetnek be. Ezt azok tanúsíthatják, akik kertjükben már régóta rendszeresen komposztálnak, míg a többi „felhasználó” a következő hónapokban, de legkésőbb három év múlva tapasztalja meg.
Czapp
fotó: Zarándi Bence

3 csatolt kép 321
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Önkormányzati érdekszövetségek hírei
Magyar Polgármesterek XII. Világtalálkozója
2018. június 28., csütörtök 12:56
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége    2018. június 29-30-án  Gödöllőn rendezi meg a
 Magya...
TÖOSZ állásfoglalás a 2018. évi központi költségvetésről
2017. május 26., péntek 09:27
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kibővített Elnöksége 2017. május 23-ai ül...
Országos önkormányzati szövetségek szolidaritási nyilatkozata
2016. június 8., szerda 19:13
Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) önkormányzati oldalát képviselő Elnökök T...
Belügyminisztérium hírei
Közlemény
2010. július 23., péntek 15:49
A belügyminiszter 2010. július 22-ei, a működésképtelen helyi önkormányzatok támogatásáról szóló ...
A megszűnt Önkormányzati Minisztérium archív hírei
Az önkormányzati rendszer átalakításáról, az önkormányzatokat ...
2010. június 28., hétfő 17:02
Az új kormány önkormányzatokat érintő elképzeléseiről esett szó az ETK Önkormányzati Klub legutób...
Kormányzati segítség a zempléni településeknek
2010. május 13., csütörtök 11:29
Dr. Pataki István, az Önkormányzati Minisztérium szakállamtitkára és dr. Hoffmann Imre, az Ország...
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.